„Pan P“, jak je médii označován 101letý Ital se narodil v roce 1919, kdy v Itálii, podobně jako v dalších zemích, řádila epidemie takzvané španělské chřipky. Ta si tenkrát podle odhadů vyžádala mezi 50 a 100 miliony lidských životů. Pan P mezi obětmi logicky nebyl. Následně přežil všechny další nástrahy dvacátého století a dožil se i pandemie koronavirového onemocnění. S tím byl bohužel minulý týden hospitalizován v nemocnici v italském Rimini.

101letý muž ale prokázal, že má velice tuhý kořínek, z nemoci se rychle zotavil a již mu bylo umožněno navrátit se do svého domova. O případu informovala v místních novinách Gloria Lisi, místostarostka populárního přímořského letoviska. Tento případ tak dodává jasnou zprávu, že i pro nejstarší pacienty není COVID-19 automatickým rozsudkem smrti. Samozřejmě záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta a tento případ je velice výjimečný. Není ale jediný.

Svět se před pár dny dozvěděl například o případu 103leté ženy z Íránu, stoletém obyvateli z Číny, nebo o 97leté ženě z Jižní Korey, kteří se všichni z nemoci také zotavili. Na závěr připomeňme, že s těžkými komplikacemi se potýkají nejčastěji pacienti trpící obezitou, srdečními problémy nebo například cukrovkou.

Zdroje: RiminiToday, Futurism, Newsweek

Obrázek: Bruno Martins, Unsplash