Svůj objev kosti Nathan vyfotografoval a emailem zaslal do Royal Tyrrell Museum of Palaeontology. Následně se dozvěděl, že kost patřila mladému hadrosaurovi. Francois Therrien (na titulní fotografii vpravo, vedle Nathan a vlevo jeho otec), který Nathanovi na email odpovídal, říká, že nález může pomoci paleontologům dozvědět se více nejen o vývoji dinosaurů, ale také o tom, jak reagovali na měnící se klima a prostředí. Z tohoto období totiž příliš nálezů z tohoto místa není a jedná se tedy o chybějící dílek skládačky. Dodává, že tento hadrosaurus mohl dorůstat až 13 metrů. Hadrosauři žili v období křídy, stejně jako například triceratops nebo tyranosaurus. Odhaduje se, že kostra hadrosaura je minimálně 69 milionů let stará.

Zkamenělá kost, kterou Nathan našel. Zdroj: Nature Conservacy of Canada

Ve čtvrtek se Nathan a jeho otec připojili k Therrienovi a jeho týmu při odkrývání posledních částí přibližně třímetrového hadrosaura, včetně části jeho lebky. Kousky budou umístěny do ochranných obalů z pytloviny a sádry a budou odeslány do laboratoře muzea k čištění a výzkumu.

The Nature Conservancy of Canada uvedlo, že od Nathanova nálezu odkryli paleontologové ve zdi kaňonu 30 až 50 kostí. Skupina zdůraznila, že toto místo se nachází v chráněné oblasti, a žádá lidi, aby místo respektovali, drželi se vyznačených tras a stezek a nesbírali a neodnášeli si nalezené věci.

Také chtějí zdůraznit, že Nathan se zachoval správně a zkamenělinu se nepokusil odkrýt sám, ale odeslal fotky nálezu muzeu. Odborníci, po vyhodnocení, zda se skutečně jedná o zkamenělinu, na místo přijeli a odkryli zbytek kostí. Skupina apeluje, aby lidé v případě nálezu postupovali stejně a nepokoušeli se zkameněliny ‘vydolovat’ sami. Desítky milionů let stará historie by se mohla snadno poškodit a o důležité poznatky by se mohlo přijít.


Zdroj: Global News, Zdroj titulní fotografie: Global News