Vědci, kteří pořídili první obrázek černé díry dostanou 3 miliony dolarů. Cena, které se říká "Vědecký Oscar", jež je sponzorována mj. Markem Zuckerbergem nebo Sergeyem Brinem, každý rok oceňuje největší úspěchy v biologii, chemii, fyzice a matematice.

Cena bude rozdělena mezi 347 vědeckých pracovníků, kteří se na vzniku snímku podíleli. Velikost dat, tohoto přelomového snímku, který, jak doufáme, nám pomůže k lepšímu pochopení celého vesmíru, je obrovská! Odpovídá množství fotek, které pořídí 40 000 lidí za celý svůj život.

Podle ředitele projektu, Shepa Doelemana, se jedná o první z mnoha snímků černých děr, které uvidíme. V blízké budoucnosti by mělo docházet k jejich intenzivnějšímu zkoumání. Doeleman poté řekl, že předpokládá, že do konce příštího desetiletí budeme schopni pořizovat videozáznamy černých děr ve vysokém rozlišení. Což nám pomůže pochopit jak přesně se chovají. Celý vědecký tým chce takové myšlence dostát a připravuje první videozáznam, který by měl být k dispozici v příštím roce.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme

Zdroj: Engadget