Bezpilotní raketa Terran 1, která se pyšní nízkými náklady na svou výrobu i samotný let, odstartovala z mysu Canaveral na Floridě minulou středu ve 23:25 místního času (ve čtvrtek 4:25 středoevropského času). Během druhého stupně oddělení však utrpěla „anomálii“, když pronikala do nízké oběžné dráhy Země – pás obklopující planetu ve výšce přibližně 150 až 2 000 km). Celý incident byl zaznamenán v živém vysílání, který letecký startup Relativity stojící za vývojem rakety přenášel – shlédnout ho můžete na webu společnosti.
Další podrobnosti společnost bezprostředně nesdělila.
Přestože se raketě nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy, její první start prokázal, že raketa, jejíž 85 % hmotnosti tvoří součástky vyrobené technologií 3D tisku, dokáže přestát úskalí samotného startu.
Úspěšné odstartování přišlo na třetí pokus. Raketa měla původně startovat 8. března, start byl ale na poslední chvíli odložen kvůli problémům s teplotou pohonné hmoty. Následný druhý pokus 11. března byl zrušen kvůli problémům s tlakem paliva.
Pokud by Terran 1 dosáhl nízké oběžné dráhy Země, byl by podle společnosti Relativity prvním soukromě financovaným dopravním prostředkem využívajícím metanové palivo, které by to dokázalo na první pokus.
Během svého prvního letu Terran 1 nenesl žádný náklad, raketa by však měla být schopna vynést až 1 250 kilogramů materiálu na nízkou oběžnou dráhu Země. Raketa je 33,5 metrů vysoká a její průměr činí 2,2 metrů.

Jak již bylo řečeno, Terran 1 se pyšní 85 hmotnostními procenty vyrobenými na speciální 3D tiskárně využívající kovové slitiny. Touto technologií je vyrobeno i devět motorů Aeon 1, které jsou součástí prvního stupně rakety, a jednoho motoru Aeon Vacuum, který je součástí druhého stupně. Terran 1 je poháněn motory využívajícími kapalný kyslík a kapalný zemní plyn. Rakety Starship a Vulcan od společnosti SpaceX, které vyvíjí United Launch Alliance, používají stejné palivo.

Podle společnosti Relativity se sídlem v Long Beach je to vůbec největší 3D tištěný objekt na světě – pro jeho výrobu byly použity největší světové 3D tiskárny na kov. Společnost ale má ambice ještě větší, jejím cílem je vyrobit raketu, která je z 95 procent vytištěna na 3D tiskárně.
Relativity uvedla, že její 3D tištěné verze raket používají 100krát méně dílů než tradiční rakety a lze je postavit ze surovin za pouhých 60 dní. Raketový průmysl tak možná čeká velký zlom, touto cestou by totiž výroba raket, a tedy rozvoj raketového průmyslu jako takového, mohl radikálně uspíšit.
Společnost zároveň pracuje na rozměrově větší raketě, Terran R, která bude schopna vynést na nízkou oběžnou dráhu Země náklad o hmotnosti až 20 000 kg. První start Terran R, který je navržen tak, aby jej raketa mohla absolvovat opakovaně, je naplánován na příští rok.
Podle generálního ředitele Tima Ellise, který společnost v roce 2015 spoluzaložil, společnost Relativity podepsala smlouvy o komerčním uvedení na trh v hodnotě 1,65 miliardy dolarů (většina této částky je určena pro Terran R).
Dokázala-li společnost Relativity s raketou Terran 1 dosáhnout takového úspěchu za pouhých 8 let své existence, je více než jasné, že kosmický průmysl čeká v následujících letech raketový růst.
Zdroj: Phys.org, Relativity
Zdroj titulního obrázku: Karsten Bergmann, Pixabay
Další články o dobývání vesmíru na CZECHSIGHT:






Michaela Novotná
V rámci svého doktorského studia mikrobiologie na Univerzitě Karlově se zabývá antibiotickou rezistencí u stafylokoků. Pokud není zrovna v laborce, vydává se do přírody nebo si přečte dobrou knížku.
Vstup do diskuze