Korály žijí v symbióze s řasami, kterým poskytují útočiště. Ty jim na oplátku věnují cukry, které korály konzumují. Nyní vědci vytvořili 3D tištěné korály, které by mohly podpořit jejich růst a vytvořit tak efektivní zdroj biopaliva.

Mezinárodní tým vědců z Cambridge a University of California v San Diegu vytvořil syntetický korál pomocí metody 3D tisku, která dovede během několika minut produkovat objekty s rozlišením v jednotkách mikrometrů. Kostra korálu je vyrobena z biokompatibilního polymerního gelu, známého jako PEGDA, jehož struktura byla obohacena o nanokrystaly celulózy. Tkáně vytvořili vědci pomocí gelu na bázi želatiny GelMA, který obsahuje mimo zmíněnou celulózu i živé buňky řas. Jejich práce byla zveřejněna v časopise Nature Communications.

3D tištěný korál, zdroj: Nature Communications

Díky těmto krystalům a tvaru kostry je korál schopen mnohem efektivněji než přírodní absorbovat světlo a nasměrovat jej na rostoucí řasy. Použita byla řasa Marinichlorella kaistiae, která rostla 100x rychleji, než v přírodním korálu. Vědci věří, že jakmile bude biotechnologie zdokonalena, bude ji možné využít k urychlenému růstu řas v bioreaktorech, které slouží k produkci biopaliv. Mimo to mohou umělé korály posloužit ke studiu jejich života a lepšímu pochopení vztahů mezi ním a řasou.

Originální publikace: https://www.nature.com/articles/s41467-020-15486-4

Zdroj: New Atlas, zdroj titulního obrázku: Shaun Low, Unsplash