Prvok - takové jméno ponese dům, který bude ve spolupráci se stavební spořitelnou Buřinkou vyroben pomocí 3D tisku. Půjde o doposud první takovou stavbu v naší zemi. Svým vzhledem a umístěním navíc věrně připomíná hausbót. Přesto nabídne mnoho zvláštností, které jej učiní revoluční minimalistickou stavbou.

Obývací pokoj, zdroj: Prvok od Buřinky

Disponovat bude třemi místnostmi o celkovém rozměru 43 metrů čtverečních. Vrstvu po vrstvě jej vytiskne robotické rameno používané v automobilovém průmyslu. Rameno vytvoří vrstvy speciálního betonu s příměsí polypropylenových nanovláken. Ty směs změkčují a urychlují její tuhnutí. Střed konstrukce pak vyplní izolačním materiálem. Po 24 hodinách dosáhne beton standardní tvrdosti domovních základů. Struktura domu je údajně navržena tak, aby odolala po dobu 100 let.

Koupelna, zdroj: Prvok od Buřinky

Prototyp bude postaven na plovoucím pontonu s dřevěnou palubou. Přestože interiér není kdovíjak prostorný, najdeme v něm obývací pokoj, ložnici pro dvě osoby, kuchyň i koupelnu. Samozřejmostí jsou nádrže na užitkovou a odpadní vodu, která je při používání recyklována. Více o projektu prozradí architekt Michal Trpák v níže přiloženém videu.

Dodává, že výhodou stavby je dle Michala Trpáka možnost ji na "vrcholu sil" srovnat se zemí a opětovně vytisknout. Tou majoritní je ovšem oproti běžným domům snížení nákladů až na polovinu a sedmkrát rychlejší stavba.

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Prvok od Buřinky