Alphabet, sesterská společnost Google, pracuje na novém projektu "The Everyday Robot Project". Jak je z názvu patrné, snaží se o integraci robotů do jednoduchých každodenních procesů.

Podle Hanse Petera Brondmoa, generálního manažera projektu X Lab, jde o vytvoření robotů, kteří dokáží interagovat s lidmi a zároveň jsou schopni plnit jednoduché úkoly. Prvním z nich je třídění odpadu.

Jako každá firma má i Alphabet ve svých kancelářích spoustu košů na tříděný odpad. A jako v každé kanceláři je spousta zaměstnanců, kteří odpad třídí špatně. Díky tomu vznikl nápad použít na tuto činnost naprogramované roboty.

Roboti tak byli naučeni rozpoznat předmět, který na dané místo nepatří a přesunout ho na to správné. Místo standardního kódování použili konstruktéři formu různých typů učení. Virtuální robot přes noc ve virtuální kanceláři trénuje jednotlivé procesy, které pak může využít skutečný robot za normálního chodu kanceláře.

Výsledky jsou zřejmé. Tento způsob učení je mnohem efektivnější a roboti se jednotlivé pokyny naučí rychleji než standardním ručním kódováním. Po jejich zavedení se kontaminace jednotlivých košů snížila z 20 na 5%.

V současnosti se zkoumá, zda jsou roboti schopní transformovat naučené informace do jiných podobných příkazů. Do budoucna firma doufá, že se jim povede postavit roboty s mnohem komplexnějšími funkcemi.

Foto: Wired