Letošní rok přínáší rekordní počet požárů v Amazonském pralese. Zde jsou možnosti, jak se i vy můžete podílet na dlouhodobém zlepšení situace.

Největší prales světa je důležitou ochranou před globálním oteplováním, přičemž jeho kácení je zodpovědné za produkci většího množství emisí než celá Evropská unie. V letošním roce bylo v Amazonii nahlášeno již přes 70 tisíc požárů. Za drtivou většinou těchto požárů stojí lidská aktivita. V poslední době zaplavily všechna sociální média příspěvky uživatelů informujících o kritickém stavu pralesa. Každý z nás ale může udělat něco skutečného pro jeho ochranu. Níže nabízíme několik možností, jak pomoci.

  • Pomozte ochránit část pralesa pomocí organizací Rainforest Trust nebo Rainforest Action Network. Pomocí těchto organizací můžete přímo přispět na zkupování částí pralesa, které poté budou chráněny před vypálením.
  • Podpořte původní obyvatele pralesa pomocí Amazon Watch.
  • Omezte svoji spotřebu papíru a výrobků ze dřeva.
  • Racionalizujte konzumaci masa (především hovězího), protože za většinu vypalování je zodpovědná produkce živočišných výrobků. Neradíme vám, abyste se stali vegetariány, ale můžete se například zaměřit na nákup produktů od lokálních zemědělců. Tím snížíte i uhlíkovou stopu způsobenou dopravou masa.
  • Své projekty na podporu Amazonského pralesa nabízejí i organizace jako Greenpeace, WWF, nebo Amazon Aid Foundation. Nicméně u těchto organizací jsme trochu skeptičtí ohledně reálného účinku pomoci.