Americká armáda se chystá vybavit některé jednotky v poli malými drony. 1. prapor 82. letecké divize 508. parašutistického pluku je bude příští měsíc testovat v rámci misí v Afghánistánu, aby odhalil jejich nejlepší možné využití.

Za vývojem modelu Black Hornet 3 stojí společnost FLIR Systems, která se specializuje na vývoj širokého spektra typů kamerových systémů.

Americká armáda začala s testováním dronů v letech 2016 a 2017 a zmíněná společnost letošní rok uzavřela trojici významných kontraktů s americkými, britskými a francouzskými vojenskými jednotkami. Koncem dubna zahájila 3. letecká brigáda výcvik s drony, kteří byli používáni pro celou řadu operací.

Drony jsou navrženy tak, aby pomáhaly pozemním jednotkám na bojišti, kterým umožní prozkoumávat okolní terén, který by ze svých pozic nemohli vidět. Společnost FLIR Systems zároveň uvedla na trh modifikovanou verzi pro vojenská vozidla a tanky.

Foto: FLIR Systems

Drony jsou velmi malé – dlouhé něco málo přes 15 centimetrů a váží 33 gramů, není proto nijak obtížné je v terénu nosit. Každý dron je vybaven párem klasických a termovizních kamer, skrze které mohou svým operátorům ze vzdálenosti až 2 kilometrů zasílat snímky a živá videa. S výdrží necelých 30 minut jsou schopni i autonomního letu.

Americká armáda očekává, že se model do budoucna stane standardní výbavou bojových jednotek.

Zdroj: The Verge