Látky paralyzující nervy jsou jedny z nejtoxičtějších na Zemi. Vystavení i nepatrnému množství je pro člověka často smrtelné. Tyto jedy brání mezibuněčné komunikaci, na které je založeno fungování nervových spojů a zcela tak vyřazují centrální nervový systém. Navzdory smlouvám, zakazujícím jejich nasazení ve válce, byly za tímto účelem mnohokrát použity. Armáda Spojených států proto začala spolupracovat s chemiky na vývoji textilních látek, které mohou nervové jedy absorbovat a neutralizovat. Vyrábět by se z nich mohly vojenské uniformy.

Do vývoje neutralizační textilie se pustil chemik Omar Farha a jeho tým z Northwestern University. Společně dali zrod tkanině, která je schopna zastavit nervové toxiny VX či soman, alias GD, známý jako toxičtější bratr serinu. Pomocí VX byl například v roce 2017 v Kuala Lumpur zavražděn Kim Jong-nam, nevlastní bratr severokorejského diktátora Kim Jong-una.

Bavlněná tkanina obsahuje krystalickou látku jménem MOF-808, která na svém povrchu kondenzuje vzdušnou vlhkost. Pokud přijde do kontaktu s jedem, je pomocí vody rozložen. Samotná voda by toxin rozkládala několik dní. Molekula MOF-808 je však vybavena chemickými katalyzátory v podobě atomů zirkonia, které reakci urychlí a jed odstraní do několika minut. Tento povlak dokáže okolní látky likvidovat tak dlouho, dokud se okolní vlhkost vzduchu drží nad 30%.

Samotná MOF-808 je metalo-organická látka, tedy kostra atomů kovu, spojená řetězci uhlíků do struktury klece. Díky této organizaci je molekula schopna efektivního zadržení vody.

Bavlněná tkanina schopná neutralizace neurotoxinů, zdroj: Northwestern University

Po úspěšné syntéze neutralizačního materiálu se výzkumný tým pustil do druhé etapy práce - zjistit, zda je tato látka vhodná pro výrobu vojenských uniforem. Svůj vynález vystavil například umělému potu či naftě. Výroba potenciálních oděvů bude zahrnovat další testování, například prodyšnost materiálu a jeho mechanickou odolnost.  

Zdroj: Wired, The Byte