Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) umožnil používání testu na COVID-19, který je schopen prokázat pozitivní výsledky do 5 minut, negativní pak do 13 minut. Přenosná technologie ID NOW, vyvinutá farmaceutickou společností Abbott Laboratories, která bude SARS-CoV-2 testovat, lze používat přímo v lékařských ordinacích. FDA hodlá od tohoto týdne zahájit 50 000 testů denně. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo ke dnešnímu dni ve Spojených státech COVID-19 infikováno 164 610 lidí a podlehlo 3 170.

Kromě rychlého ID NOW udělila FDA povolení i dalším testům, například 45 minutovému testu kalifornské společnosti Cepheid nebo 30 minutovému firmy Mesa Biotech. Předpokládá se, že by test Cepheidu mohl být použit spíše než k testování pozitivity k podrobnějšímu "třídění" jednotlivých případů COVID-19. Test Mesa Biotech lze oproti tomu, podobně jako rychlotest ID NOW, používat přímo v ordinacích.

Technologie ID NOW se již roky používá k testování pacientů na chřipkový, nebo respirační syncytiální virus, způsobující bronchitidy a pneumonie. Mluvčí společnosti Abbott uvedl, že zmíněné testy budou k dispozici od 1. dubna.

Zdroj: The Scientist, zdroj titulní fotografie: ThisisEngineering, Unsplash