Z americké studie vyplývá, že lidé žijící na čistém vzduchu mají nižší předpoklad, že na COVID-19 zemřou a naopak. Znečištěný vzduch zvyšuje pravděpodobnost akutního respiračního syndromu, který je extrémně smrtící a je často spojený s úmrtností na COVID-19. Výzkum dokazuje spojitost mezi virem a větším množství miniaturních pevných prachových částic známých jako PM2,5 (tzv. jemné částice), se kterými se ve znečištěném prostředí mnohem častěji setkáváme.

To potvrzuje i studie italských vědců. Podle ní je vyšší úmrtnost na severu Itálie spojená s vysokou koncentrací prachových částic v ovzduší, které zvyšují náchylnost k nemocem. Druhá hypotéza vychází z faktu, že virus se přenáší na povrchu těchto prachových částic. Na severu země je jich podstatně více než ve zbývajících částí Itálie. Odborníci obou studií vycházeli i z dalších výzkumů, které jim šíření i jiných typů virů jako např. chřipka nebo SARS touto cestou potvrdily.

Výsledky vědců z Harvard TH Chan School of Public Health byly shromážděny od vypuknutí nemoci COVID-19 až do 4. dubna 2020 a odpovídají 98 % území USA. Data, kromě počtu testovaných osob, nemocničních lůžek, velikosti populace, sledovala i jiné faktory jako obezitu či kouření.

„Pro epidemii jsme zapomněli hlavní téma předchozích měsíců, zelenou ekonomiku. Neměli bychom, poukazuje na důležitost výzkumu ekonom David Navrátil. Na tom se shodují i vědci z italské a americké studie a věří, že pro tato místa budou přijaty přísnější opatření na ochranu obyvatel.

zdroj: Harvard, Sciencedirect


Více o koronaviru na CZECHSIGHT: