Dnešní úspěch spolupráce SpaceX a NASA přinesl Spojeným státům dlouho očekávaný návrat vesmírných letů s posádkou. Falcon 9, který v těchto chvílích vynáší na orbit Crew Dragon kapsli s dvěma Američany, byl prvním letem po devíti letech. Mezitím létali američtí astronauti na ISS ruským Soyuzem z Kazachstánu.

Posádku letu Demo-2 tvoří velitel Doug Hurley, který byl také v roce 2011 pilotem posledního letu raketoplánu Atlantis. Druhý člen posádky, Robert Behnken, bude odpovědný například za setkání a spojení (neboli rendezvous a docking) s ISS.

Podle plánu NASA by spojení s ISS mělo proběhnout zhruba 19 hodin od startu (tedy před půl pátou v neděli odpoledne našeho času). Toto spojení má proběhnout automaticky, posádka ale může do průběhu operace zasáhnout. Simulátor použitý k nacvičení dockování jsme publikovali zde. Hurley s Behnkenem na stanici zůstanou maximálně 110 dní, délka mise bude teprve určena.

Zatímco Dragon s posádkou zamíří k ISS, raketa Falcon 9 poletí zpět a přistane na lodi. (Source: SpaceX.com)

Průlet rakety bude pozorovatelný z jihu Velké Británie a to zhruba 20 minut po startu. Na obloze by mohla být vidět i z Česka.

Historický testovací let Demo-2 je v režii SpaceX a bude následován prvním oficiálním letem Crew-1. SpaceX je také jednou ze společností pracujících na novém lunárním modulu pro projekt Artemis a případnou cestu na Mars. Na Commercial Crew Programme spolupracuje s NASA i Boeing. Jejich loď Starliner je zatím v testování.

Zpět do historie

Od dob, kdy se USA se Sovětským svazem předháněli v milnících vesmírného průzkumu už uběhlo pár dekád. Teď ale NASA otevřela novou kapitolu. Rozhodli jsme se tedy zalistovat zpět a představit vám první lety každého programu.

První lety amerických vesmírných programů byly vždy zlomové. Nejen, že se jednalo o velkou slávu a něco nového, přinášely vždy další cíle a překonávaly hranice již prozkoumaného. Seznamte se tedy s jejich osudy.

Nebude trvat dlouho a k tomuto výčtu přibydou další. Projekt Artemis by měl navazovat a přistání na měsíci je v rámci něj plánováno na rok 2024. Přímo z měsíce má pak NASA velké plány i s cestou na Mars.

Zdroj: redakční článek Czechsight
Foto: SpaceX