Antikoncepční pilulky jsou ženám dostupné téměř 60 let. Na podobné ochraně pro muže se intenzivně pracuje. Již nějakou dobu víme, že je taková metoda ochrany teoreticky možná. Jak pilulky fungují a je reálné, že se jich dočkáme v dohledné době?
Dříve tento rok prošly testováním na lidech první antikoncpční pilulky pro muže. Téměř bez vedlejších efektů. Úspěch spočívá v kombinaci dvou hormonů. Přípravek se skládá z progestinu a modifikovaného testosteronu. Správná koordinace obou hormonů dokáže zabránit rizikům vedlejších efektů, jako je např. nižší sexuální aktivita a zároveň snížit produkci spermií.
V případě, že obě látky oddělíme, dosáhneme různých úrovní obou hormonů. To znamená, že pokud zvýšíme pouze produkci progestinu, zastavíme produkci spermií, ale zároveň snížíme produkci testosteronu, která má za následek zmíněné něchtěné účinky. Vzhledem k tomu, že progestin je nezbytnou látkou ve vytvářené pilulce, je zapotřebí sehnat k němu něco, co jeho funkci dokáže v některých ohledech správně doplnit. Tím se stávají formy modifikovaného testosteronu.
Během 28 denní studie byly zúčastněným podávány dávky 200-400 mg nebo placebo. Studie potvrdila, že takové dávky pro organismus neznamenají žádné větší nebezpečí. Avšak u 22 zúčastněných se projevilo akné, bolesti hlavy či únava. Jedním dechem se dodává, že ke znatelnějšímu poklesu spermií je potřeba 60 až 90 denní aplikace.
Není zatím jasné, zda budou mít pilulky po delší době závažnější vedlejší účinky. Kvůli tomu se zkoumají účinky dlouhodobé aplikace na zvířecích modelech, které by měly přinést nové poznatky.
Jedná se o zajímavou alternativu k ženské hormonální antikoncepci. Vzhledem ke stále se snižujícímu počtu spermií v celé mužské populaci, je ale jisté, že výzkum takového produktu bude muset projít ještě dalším velmi specifickým testováním, aby se předešlo větším rizikům.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie. Děkujeme.
Zdroj: Livescience


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze