Společnost Apple chystá tři vědecké studie: studii zaměřenou na zdraví žen, studii vlivu pohybu na stav srdce a studii sluchu. Využije pro ně data z chytrých hodinek a telefonů.

Apple se snaží propagovat své produkty nejen jako tržní lídry co do výkonnosti a technologií, ale také jako užitečné zdravotní pomůcky. Americká firma tak během prezentace zaměřené na představení nového iPhone 11 oznámila, že spolu s vědeckými institucemi chystá tři studie. Ve studiích budou využita různá data pocházející z přístrojů Apple. Půjde například o data o pohybu uživatelů, srdečním tepu nebo hlučnosti okolního prostředí.

První studie, zaměřená na zdraví žen, si dává za cíl lépe prozkoumat menstruační cyklus žen a souvislosti mezi dalšími gynekologickými charakteristikami a zdravím žen. Studie zaměřená na vliv pohybu na srdce bude analyzovat srdeční tep uživatelů a zároveň zaznamenávat jejich pohybové aktivity. Cílem je najít vliv těchto aktivit a srdečního tepu na stav srdce nebo například na riziko úrazů a hospitalizací. Vědci doufají, že získaná data jim pomohou lépe porozumět také prevenci zdravotních problémů. Poslední studie, zaměřená na sluch, bude zkoumat dlouhodobé vystavení uživatelů odlišným zvukům a vliv těchto zvuků na jejich sluch.

Zapojení uživatelů bude na bázi dobrovolného rozhodnutí. Nárůst popularity nositelné elektroniky přitom poskytuje vědcům dosud nevídané možnosti. Ve Spojených státech amerických došlo za posledních 5 let k nárůstu podílu uživatelů chytrých hodinek a podobných přístrojů z 9% na 33%. Do výzkumu se tak bude moci zapojit obrovský a zároveň různorodý vzorek společnosti, aniž by kdokoliv musel navštěvovat vědecká zařízení.

Poslední dobou se Apple nebojí prohlašovat, že v budoucnu budeme jako hlavní přínos firmy vnímat právě její zapojení do zdravotních otázek. Nechme se tedy překvapit, jestli jde pouze o chytrou reklamu, a nebo opravdu za pár let za značkou Apple místo telefonů uvidíme nějaký převratný pokrok v medicíně.