Trh s mobilními telefony je kvůli koronaviru dost ohrožen a vyhrají pouze ti výrobci, kteří dají uživateli největší výbavu za co nejnižší cenu. Této oblasti dlouhou dobu vládli čínští výrobci a smartphony kolem deseti tisíc patřily těmto výrobcům. Jejich postavení se za poslední dobu změnilo a Xiaomi, OnePlus a další již produkují perfektně vybavené smartphony, které však mají vyšší cenu než dříve. A v tento moment přichází ten nejméně očekávaný výrobce, kterého by jen málokdo označil jako „cenově dostupný“ - Apple.

Apple nedávno představil iPhone SE (2020). Hlavním lákadlem bude cena a malé rozměry.

Technologický gigant z Cupertina dříve v tomto týdnu představil model, na který všichni dlouhou dobu čekali. Jedná se o iPhone SE (2020), který designově vychází z iPhonu 8 a rozdíly jsou hlavně v použitém procesoru a fotoaparátu. Výkon je stejný jako u loňských modelů řady iPhone 11 a ani nejlepší telefony s Androidem ještě nedostaly na jejich úroveň. Hlavním lákadlem nedávno představeného iPhonu je však cena. Ta byla v Americe stanovena na 399 dolarů (cca 10 tisíc Kč) a cenovou politikou jde přímo proti konkurenci s Androidem v čele s  chystaným Google Pixelem 4a (jeho cena bude také začínat na 399 dolarech).

Do České republiky se letošní první iPhone dostane již v příštím týdnu za cenu těsně pod 13 tisíci Kč (za 64GB verzi). Apple je velmi známý tím, že jeho smartphony vydrží bez známky zpomalení dlouhou dobu a s nejvýkonnějším procesorem čeká iPhone SE minimálně čtyřleté období s příslibem softwarových aktualizací. Jediný fotoaparát zadní strany je shodný s tím, co Apple použil u loňských modelů a dočkáme se tedy skvělých snímků i bezkonkurenční kvality videa. Jedinou, ale poměrně zásadní, vadou na kráse je poněkud zastaralý design s tlustými rámečky kolem displeje.

Jedna čočka na zádech může být omezující, ale kvalita výsledků bude jistě i tak perfektní

Společnost s logem nakousnutého jablka se stále udržuje na prvních příčkách nejhodnotnějších firem je světě a tímto tahem, kdy bude recyklovat staré součástky a využije je pro nový model, svoji pozici dost možná ještě upevní. I v nejvyšší možné variantě (256GB úložiště) bude iPhone SE stát méně než 18 tisíc Kč. To sice rozhodně není málo peněz, ale vlajkové modely začínají nad hranicí 20 tisíc Kč. Zahraniční redakce tento telefon označují za dost možná nejlepší model letošního roku. Dá se tedy říct, že Apple právě představil smartphone s nejlepším poměrem ceny a výkonu?

Zdroj: https://www.phonearena.com/news/iPhone-SE-best-budget-phone-2020_id123894

Zdroj obrázků: Apple.com