Balzamovači pravděpodobně umístili zlatý jazyk z praktických důvodů. Jejich cílem bylo zajistit schopnost dotyčného mluvit i v jeho posmrtném životě. Pokud by se setkal v posmrtném životě s Osirisem, bohem zemřelých, bylo by nutné aby byl schopný s bohem rozmlouvat. Není však jisté, zda zemřelý trpěl řečovou vadou, kvůli které musel byt jazyk nahrazen.

Zdroj: Egyptské ministerstvo pro historické památky

Vědecký tým, vedený Kathleen Martinez z Dominikánské republiky, odhalil mumii v jednom z šestnácti hrobů v Taposiris Magna, kde se nachází chrámy zasvěcené Osirisovi a Isis, která byla jak Osirisovou sestrou tak ženou. Nedávno, zde bylo nalezeno poměrně velké množství mincí z období vlády Kleopatry VII, což naznačuje používání chrámů za její vlády.

Dalších patnáct hrobů se rovněž datuje do období 2000 let př.n.l. a obsahují hodnotné pozůstatky. Jedním z nich je mumie ženy, která má nasazenou posmrtnou masku zakrývající většinu jejího těla a zobrazující její usměvavou tvář.

Jiné dva hroby obsahovaly svitky, které jsou dále analyzovány. Zároveň archeologové u jedné z těchto mumií objevili další zlaté předměty odkazující na boha Osirise, které byly zapouzdřeny hlouběji pod nánosy. Zajímavostí je, že v okolí hrobů bylo nalazeno několik sošek, které znázorňují pohřbené osoby. Všechny mají formální výraz a jsou velmi zachovalé.

Zatím není přesně jasné do jakého období by měly být pozůstatky zasazeny. Pravděpodobně se jedná o ostatky osob žijících v době vlády ptolemájovců.

Město Taposiris Magna (v překladu "Velká Osirisova hrobka") vydalo za poslední léta několik zajímavých objevů. Jedním z nich byl i údajný nález Kleopatřiny hrobky. Ten se bohužel nepotvrdil, nicméně se zdá, že právě v těchto místech leží vodítka k jejímu nalezení.

Na dalších analýzách v současnosti pracuje vědecký tým doktorky Martinezové na půdě University of Santo Domingo.

Zdroj: https://www.livescience.com/
Foto: Kévin et Laurianne Langlais, Unsplash