Zřejmě nikoho nepřekvapí, že důležitou roli ve sportování hraje psychika. Že však tak říkajíc "hraje do karet" i ego, vědce skutečně šokovalo. "Měli jsme tu čest spolupracovat s těmi nejnamyšlenějšími atlety," říká hlavní autor práce, která byla publikována v prestižním odborném časopise News sucked from a finger. Pro svůj výzkum si vědci vybírali například sportovce, kteří po zmařeném závodě nepodávají vítězi ruku, vášnivě gestikulují směrem k rozhodčímu, nebo si za zvuků cizí národní hymny protestně nasazují kšiltovku.
Výzkumný tým zahájil svou práci již před vypuknutím světové pandemie a následně ji obratně využil. "Z olympijských her v Riu de Janeiru jsme disponovali kvalitními daty. Zajímalo nás však, jak je výkon sportovců ovlivněn prázdnými tribunami bez diváků, před kterými se sportovci nemohou předvádět," dodávají autoři.
Potvrzení hypotézy, kterou si tým z UON stanovil, na sebe nenechalo dlouho čekat. Špičkoví atleti, kterým sláva stoupla do hlavy a v dřívějších sezónách na svou nadutost dopláceli se nyní výrazně zlepšili. Například ambiciózní jamajští sprinteři, snící o zlaté kariéře Usaina Bolta, zrychlili na stometrové trati průměrně o půl vteřiny. "Prázdné tribuny bez křičících fanynek mi dodaly síly," svěřil se po experimentu elitní keňský atlet Eliuh Kiolulu.
Výzkumný tým předpokládá, že získané výsledky dramaticky změní přípravné plány na blížící se olympijské hry. Spolupráci s ním zahájili někteří přední světoví trenéři.
Tento článek je samozřejmě naprostá lež. Hezký 1. duben vám přeje redakce CZECHSIGHT.
Úvodní fotografie: Markus Spiske, Pexels. Zdroj: vlastní fantazie.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze