Nedávné testy ukázaly, že automobily s moderními brzdovými systémy stále srazí překážku ve velikosti dítěte v téměř 90 % případů.

Možná jste také vlastníkem moderního automobilu, který se chlubí bezpečnostními systémy, které mají rozpoznat nebezpečí nárazu a vůz automaticky zastavit. Nejnovější testy provedené Americkou automobilovou asociací ale ukázaly, že tyto systémy zabrání srážce s dospělým chodcem pouze v necelé polovině případů. V případě dětí bylo srážce zabráněno pouze v 11% procentech případů.

Testy přitom byly prováděné při relativně nízké rychlosti kolem 30 km/h. V testu byly využity čtyři automobily předních automobilek (Chevrolet Malibu, Honda Accord, Tesla Model 3 a Toyota Camry), všechny disponující technologií automatické prevence srážky. Test byl proveden pomocí figurín, jejichž pohyb po silnici připomínal pohyb běžných chodců. V případě figurín ve velikosti dospělého člověka došlo k zabránění srážky ve 40% případů. V průměru automobily snížily rychlost nárazu o 10 km/h. Ve všech případech automobil varoval řidiče před blížící se srážkou.

Nicméně výsledky byly zcela neuspokojivé v případě figurín o velikosti dítěte. Auta také nezvládají reagovat v případě, že se překážka objeví zpoza rohu. Celkové výsledky byly také výrazně slabší při testování v noci. Nezbývá tedy než dodat, že automatické brzdné systémy slouží pouze jako drobná bezpečnostní pomůcka a rozhodně vás neochrání před sražením člověka.