Salvador Dalí, La Rambla, Sagrada Familia, krásné pobřeží. To vše si člověk představí pod slovem "Barcelona". I přesto, že mě samotného Barcelona nenadchla, chápu, proč tak moc přitahuje turisty z celého světa. Díky zkušenosti mé a mých kamarádů z cestovatelské skupiny "Svaz Naivního Trampingu" (https://www.facebook.com/naivetramping/) vám mohu nabídnout druhý pohled na Barcelonu. A věřte, že není hezký.

V posledních několika letech se v Barceloně rapidně zvýšily veškeré formy kriminálních činností, v čele s krádežemi. Dle českého konzulátu se jedná až o pět případů okradených čechů denně. Celkově jich barcelonská policie vyšetřuje stovky. S tím souvisí i neschopnost policie jakýkoli z případů vyřešit. Tak vysoké množství krádeží podpořené absencí komunikace v anglickém jazyce nedává turistům ani malou naději na úspěch. I proto v Barceloně vznikají svépomocné organizace zdejších obyvatel (např. Helpers), které se snaží pomoci turistům v podobných případech.

Rád bych přinesl svědectví incidentu, kterého jsem byl sám svědkem a které nabízí naprosto bezprosřední pohled na situaci v Barceloně. V přiloženém článku, který napsal můj kolega Alexandr Sedláček je do detailu shrnut případ krádeže kamerové techniky v ceně dvouset tisíc korun. Stejně tak nabízí širší pohled do problematiky krádeží v Barceloně, který může mít mnohem větší dopad pro celé město.

Barcelona - město, kde vás zaručeně okradou Když jsem se loni na jaře vracel ze závodu RedBull Can you make it, měl...

Posted by Alexandr Sedláček on Friday, 19 July 2019

Doufáme, že díky této zkušenosti dokážeme upozornit na problém, který Barcelona má. Celé město je v situaci, která by se měla okamžitě řešit. Jinak se potíže s vysokou turistikou v Barceloně vyřeší samy od sebe.

Materiální a citová ztráta se stala v rámci natáčení filmu produkovaného Svazem Naivního Trampingu a hudebníkem Hipoxem, a vzhedem k tomu, že překračuje finanční možnosti Svazu, byl díky iniciativě fanoušků zřízen transparentní účet (2401661060/2010, Fio Banka). Jménem Svazu můžu říct, že jakákoli sebemenší částka projektu pomůže a budeme si ji vážit.

Foto: Tom Braider