Lithium-ion baterie jsou v dnešním světě nepostradatelnou součástí našich životů. Napájíme jimi telefony, notebooky a také elektrická auta. Tyto baterie však mají několik nedostatků a omezení, která se snažili vyřešit vědci z tokijské univerzity. Ti přišli na způsob, jak změnou elektrolytu v baterii dosáhnout vyššího napětí.
Vyšší napětí v praxi znamená vyšší dojezd elektrických aut, větší výdrž telefonů a notebooků. Vědci se zamysleli nad tím, co je možné vylepšit na bateriích a přišli na to, že elektrolyt se nezměnil od 90. let. Vyvinuli tedy nové složení na bázi fluorovaného cyklického fosfátového rozpouštědla. To má podle profesora Atsuo Yamady výrazné vylepšení oproti stávající technologii (ethylenkarbonát).
Dle vyjádření týmu vědců se ethylenkarbonát stává nestabilním a může se vznítit při napětí 4,3 V. Nový typ elektrolytu pojmenován TFEP je dimenzován na napětí 4,9 V. Díky tomu bude baterie při zachování stejných rozměrů i váhy schopna dodat více energie a tím prodloužit výdrž elektroniky kolem nás.
Zdroj: https://newatlas.com/energy/high-voltage-lithium-ion-battery-electrolyte/
Zdroj obrázku: Vlad Tchompalov, Unsplash

David Skopal
Jsem copywriter a marketingový nadšenec ze zlínského kraje, který je zapálený fanoušek smartphonů a mobilních technologií. Mám rád kvalitní jídlo, dobrou náladu a badminton.
sledovat :
Vstup do diskuze