V budoucnu budou inteligentní rostliny, řízené robotickými roji, architektonicky utvářet naše města - takový je alespoň cíl výzkumného projektu Evropské unie flora robotica.

Aby toho bylo docíleno, rozvíjí mezinárodní výzkumný tým tzv. "biohybridní společenství" sestávající z rojů robotů a rostlin. Inovativní technologie vyvinuté v rámci tohoto projektu umožňují lidem, robotům a rostlinám navzájem komunikovat na vysoké úrovni a postavit běžné objekty - od zelených stěn po celé domy vytvořené z živé hmoty.

Běžné stavební materiály, které se v současnosti používají při stavbě budov, po nějaké době přestávají plnit svoji funkci. Naproti tomu, rostliny nepřetržitě nabývají na velikosti a síle díky svému růstu a neustále zesilující tkáni. Jejich části se navíc stále obnovují. Mezinárodní výzkumný tým plný odborníků v oblasti informatiky, robotiky, zoologie, buněčné biologie, strojního inženýrství a architektury přišel s myšlenkou tohoto projektu v roce 2015. V říjnu roku 2018 tato skupina publikovala své dosavadní výsledky: "Samostatně se tvarující přírodně popínavé rostliny: bio-hybridní přístup".

Stavba udržitelného životního prostředí

Rostliny jsou složité organismy, které vnímají své okolí a reagují na okolní změny. Zahradníci a umělci již dlouho využívají přirozené síly rostlin k formování živých plotů a stromů do všelijakých tvarů. V Meghalayi v Indii jsou rostliny použity k stavbě mostů, které dokážou odolat vlhkému klimatu mnohem lépe než ocelové mosty.

Komunikace mezi člověkem, robotem a rostlinou

Projekt flora robotica momentálně vyvíjí bio-hybridní roboty, kteří dokáží spolupracovat s rostlinami tak, aby kontrolovali jejich tvarování. Tím zlepší přirozenou schopnost rostlin rozhodovat se a otevřou nové možnosti komunikace mezi lidmi a rostlinami, aby jejich růst mohl být formován. Roboti využívají přirozené reakce rostlin na své okolí tím, že jim posílají lehké podněty. To vede k jejich růstu ve tvarech, ke kterým by jinak nedošlo. V současnosti mohou například robotické uzly vyvolat růst popínavých rostlin podle speciálního vzoru kolem dva metry vysokého lešení.

Inovativní technologie

K úspěšné komunikaci mezi roboty a rostlinami je potřeba velké množství senzorů. Heiko Hamann, profesor servisní robotiky vysvětluje: "Tyto senzory pracují na základě dostupné technologie jako např. dálkové a jiné optické senzory." Kromě toho jsou také použity "senzory na rozpoznání živé hmoty, které pracují na základě narušení elektromagnetického pole, senzory odpařování a senzory toku mízy. Někteří symbiotičtí roboti jsou nepohybliví, jiní se pomalu přesouvají podle růstu rostliny. Nicméně, kontrolní mechanismy robotů, které ovlivňují rostliny pomocí silných LED diod a vibračních motorů, fungují velice rychle". Ke konkrétní podpoře nebo blokování růstu je používáno světlo o různých barvách, zatímco vibrační motory se používají k omezení růstu v jistých podoblastech. V předchozích experimentech byla již úspěšně testována interakce mezi roboty a různými druhy rostlin jako např. bambus, fazole, banánovník a rajče.

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie.

Zdroj: Detail.com