Vulkanický prach před téměř dvěma tisíci lety kompletně zničil starověké Pompeje. Všichni, kteří se ve městě v tu dobu nacházeli zemřeli a jejich těla byla zakonzervována. Až dosud se věřilo, že nebude možné získat z pozůstatků obětí kompletní DNA. Italsko-dánskému týmu biologů se to však nedávno povedlo a jejich výzkum byl publikován v časopise Scientific Reports.

„Původní předpoklad byl, že teplota vulkanického prachu, která dosahovala 250°C, znemožnila v budoucnu sekvenovat DNA obětí. Podobně je tomu u těl, která projdou kremací,“ říká Gabriele Sorano z University of Copenhagen.

Přes původní pochybnosti se přeci jen DNA pokusili získat. Zaměřili se na kosterní pozůstatky ženy a muže z tzv. Casa del Fabbro (česky Dům řemeslníka). Genetickou informaci získali z obou těl, avšak pouze z těla muže ji bylo dostatek pro sekvenování celého genomu. Informace byla porovnána s dalšími vzorky z období antického Říma a s DNA současné euroasijské populace.

Dalo se očekávat, že DNA bude podobná římskému obyvatelstvu. Rozdíly byly zaznamenány na chromozomu Y a v mitochondriální DNA. Zjištěné sekvence byly podobné spíše dnešním obyvatelům Sardínie. Zajímavostí byl objev bakteriální DNA, která dokázala, že byl dotyčný nakažený spinální tuberkulózou, jak už dříve naznačovaly jiné experimenty.

„Kromě samotných výsledků je výzkum nesmírně důležitým ukazatelem, kam se za poslední léta analýza DNA posunula,“ uzavírá Pier Paolo Petrone z University of Napes Federico II.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41598-022-10899-1 (i.f. 4,3)
Foto: Andy Holmes, Unsplash

Více z archeologie na CZECHSIGHT:

V Jihoafrické republice byla nalezena lebka dítěte záhadného hominida z doby kamenné
Fosilie fragmentů dětské lebky byly nalezeny hluboko v jihoafrické jeskyni. Je možné, že lebka byla před asi 250 tisíci let zanechána ve výklenku jeskyně ostatními jedinci téhož druhu.
Středověké Čechy obývala černoška. Archeologové našli na Tetíně její kostru
Pohřebiště z raného středověku odhalilo ostatky sedmi jedinců. Mezi nimi se nacházela i kostra černošky. Nález by mohl znamenat užší vztahy s okolním světem.