Bitcoin je kritizován kvůli své proměnlivé ceně a využití při nelegálních činnostech. Ozývají se ale také ekologové kvůli extrémní energetické náročnosti bitcoinové sítě.
Cambridge centre for alternative finance spadající pod Cambridgeskou univerzitu odhaduje, že celková roční spotřeba elektřiny způsobená Bitcoinem dosahuje 61,88 terawatthodin (TWh). Běžnému čtenáři toto číslo samo o sobě pravděpodobně příliš nenapoví. Jak ale můžeme vidět na nově zveřejněné stránce Cambridgeského projektu zde, s tímto číslem by se Bitcoin v žebříčku zemí zařadil před Švýcarsko a těsně za Českou republiku (62,34 Twh). Zároveň to stačí na téměř 0,3 procenta celosvětové spotřeby elektřiny.
Za takto vysokou spotřebou elektřiny stojí počítače, které jsou nutné k běhu bitcoinové sítě a ověřování transakcí, tzv. těžení. Jelikož se těžba Bitcoinu stává stále méně výnosnou, zaplatí jeho těžaři za elektřinu odhadem 60 až 80 procent z výnosů. Ve snaze ušetřit se tak těžaři často přesouvají do oblastí s levnou elektřinou, jako jsou například Island nebo určité regiony Mongolska. Mnohé z těchto regionů se vyznačují dostupnou elektřinou pocházející z obnovitelných zdrojů. V případě Islandu jde například o využití jinak nadbytečné geotermální energie.
Přestože nad identitou a umístěním jednotlivých těžařů často zůstává mnoho otazníků, vědci odhadují, že více než dvě třetiny energie využívané k těžbě Bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů.
obrázek: crypto-news.net


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze