Na začátku roku začalo BMW spolupracovat s Mercedesem na vývoji autonomních automobilů. A vypadá to, že se v dohledné době dočkáme velkých změn. Vývojáři oznámili, že jsou blízko k vytvoření prvího autonomního vozidla 4. úrovně.

Vozidla 4. úrovně (Level 4 cars) jsou taková, která dokáži řídit bez jakéhokoli lidského zásahu, avšak je nutné aby řidič byl stále za volantem. S jejich prodejem se počítá v roce 2024.

Pro dosažení co možná největšího úspěchu sdílí BMW a Mercedes 1200 společných expertů v autonomní technologii. Většinou jde o namixované týmy, aby se dosáhlo co možná největší variability mezi pracovníky. Všichni jsou soustředěni do autonomního centra BMW blízko Mnichova a do dvou dalších autonomních center Mercedesu.

BMW plánuje v roce 2021 uvést na trh automobil 3. úrovně a Mercedes se k podobnému kroku chystá ve spolupráci s Bosch. Obě společnosti zatím zavrhly jakékoli debaty o "robotaxících" ve formě automobilů Levelu 4.

V budoucích pěti letech se očekává velký boj i velký progres ve vývoji vozů 4. úrovně. O podobné se v současnosti snaží Uber i Tesla. Bohužel se stále setkáváme s velkými technologickými nedostatky. Automobily stále nedokáží některé jednoduché úkony, jako např. rozeznávání chodců či velkých nákladních autmobilů. Tyto nedostatky v minulosti vedly k několika fatálním nehodám.

Foto: CAR magazine