V přítomnosti pandemie COVID-19 se nezapomíná na výzkum dalších závažných chorob. Dvě studie publikované v uplynulých dnech představují nové diagnostické techniky, které pomohou v ohalení agresivních typů rakoviny prostaty.

University of East Anglia nabízí novou možnost, jak měřit expresi genů v jednotlivých vzorcích. Tato technika pomůže v rychlejším odhalení závažnosti onemocnění. "Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů ve Velké Británii. Rozvíjí se pomalu a doktoři mají často problém určit, zda se nádor stane agresivním," řekl Colin Cooper, vedoucí výzkumu.

Při výzkumu bylo vyhodnoceno 2000 vzorků. Díky matematické metodě LPD (Latent Process Decomposition) byl určen genetický model, DESNT, nejagresivnějších nádorů, který lékaři mohou použít při diagnostice. Čím víc DESNT buněk nádor obsahuje, tím je agresivnější a skrývá v sobě potenciální šíření metastáz.

Ve výzkumu rakoviny jsou metastáze naprosto klíčové. V posledních letech se do tohoto výzkumu dostává mnohem větší množství peněz než do výzkumu primárního nádoru. Australští výzkumníci publikovali klinickou studii, která ukazuje slibné výsledky jejich nové zobrazovací techniky.

Nová technologie kombinuje již známé CT a PET. Pacientům je podána molekula PSMA (Prostate Specific Membrane Antigen), která doslova rozsvítí jakékoli cirkulující nádorové buňky. CT pak odhalí detailní strukturu celého těla. V testu se ukázalo, že kombinace PET/CT dokáže odhalit úspěšně všechny metastáze u 92 % pacientů. "PSMA-PET/CT skenování nabízí větší přesnost. Díky tomu, dokážeme lépe zvolit léčbu," podotknul Michel Hofman, vedoucí výzkumu.

Ukazuje se, že by metoda mohla být uvedena do praxe poměrně rychle. Rozhodujícím faktorem je její vysoká cena. V tuto chvíli probíhají ekonomické analýzy, které vyhodnotí, jak je metoda výhodná.

Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41416-020-0799-5
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30314-7/fulltext
Foto: National Cancer Institute, Unsplash