O trend eliminace plastů dnes zakopáváme na každém rohu. Kolem jejich spotřeby panuje už nějakou dobu vášnivá diskuze a především značná nevraživost, neboť neuplyne den, kdy by mne někdo neupozornil na jejich nadměrnou spotřebu.
Snad každý také slyšel o nedávném rozhodnutí Evropského parlamentu, který od roku 2021 schválil zákon o celounijním zákazu prodeje jednorázových plastů - mezi nimi například i klasická brčka. Léto je v plném proudu a teploty prudce stoupají vzhůru. Bez brček a ledových drinků si snad léto ani nelze představit.
Nedávno jsem zaznamenal jeden zajímavý český startup, který současného trendu „uplastované“ společnosti využil a rozjel business s brčky, vyráběnými ze žitné slámy. Představa, že by obyčejné slámky představovaly díru na trhu zvedá oči údivem. Ovšem už jenom fakt, že skrze crowdfoundingový portál Hithit vybral projekt přes 400 000 CZK svědčí o tom, že o přírodní náhražky dosavadních plastových výrobků je a do budoucna bude značný zájem.

Zrod nápadu popisuje sám zakladatel a CEO We Straw, David Macháček. Loňský červenec zašel s přítelkyní do oblíbené kavárny. Když k objednané limonádě nedostal brčko, šel o něj požádat obsluhu. Číšnice mu však stroze odpověděla, že mu jej nedá, jelikož brčka zabíjejí želvy a další oceánská zvířata.
„Brčku se přece jinak řekne slámka a ta je ze slámy. Tato velice prostá dedukce mne vedla k tomu, že jsem začal zjišťovat, testovat a postupně připravovat vše proto, abych byl schopen brčka z žitné slámy dodávat všem, kdo si bude přát změnit pití drinků k lepšímu. Eliminovat již tak nechtěné plasty a podporovat přírodní produkt mne motivuje inspirovat ostatní,“ říká o nápadu obchodovat s náhradou za klasická brčka zakladatel společnosti.
Brčka firmy We Straw jsou získávána z již vyrostlého žita, které je předně určeno k výrobě mouky z klasů, zbylá stébla, používaná jako brčka jsou pak odpadním produktem.
Startup We Straw je nápadem, který se vrací ke kořenům a zároveň nic neupírá. Vzhledem ke gradaci současného trendu je to jedna z myšlenek podporující dnes často slýchané heslo „někde se začít musí“. I kdybychom však ekologický dopad jednorázových plastů hodnotili z opačného pohledu, můžeme We Straw titulovat jako dobře podchycený nápad, stojící na naprostém minimalismu.
Foto: Veronika Rulcová


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze