V oceánech každý rok skončí přibližně 30 000 tun plastových hmot. Startup Naturbeads, sídlící na University of Bath, vyvíjí stejnojmenné, biologicky rozložitelné mikrokuličky vyrobené z celulózy. K uvedení prototypu získal více než 500 tisíc liber.

20 až 150 mikronů velké kuličky jsou vyráběny pomocí roztoku celulózy, který je v podobě kapiček získáván z rostlin za pomoci olejů. Před ztuhnutím do finální podoby jsou pak od oleje odděleny. Jak ukazuje video, produkované University of Bath, kuličky nabývají svého tvaru díky průchodu malými otvory ve skleněné zkumavce.

Společnost Naturbeads založila v roce 2017 trojice Janet Scott, Davide Mattia a Guovanna Laudisio. Z fondu pro výzkum a invace plastů, který je podporován společností Sky Ocean Ventures a britskou vládou, obdržel 582 842 liber.

Jamie Rowels z investiční společnosti Sky Ocean Ventures, uvedl: „I přes některé legislativní zákazy jsou škodlivé plastové mikročástice stále v řadě produktů a nadále pronikají do našeho prostředí. Nalezení ekvivalentních nízkonákladových náhrad bylo pro průmysl výzvou.“

„Naše mikrokuličky se vyrábějí z celulózy, nejhojnějšího biologického materiálu na Zemi. Jsme nadšeni, když vidíme, že je naše technologie nasazována komerčně a že můžeme přispět ke snižování plastů v oceánech,“ prohlásil Prof. Mattia, spoluzakladatel Naturbeads.

V současné době se společnost soustředí na další vývoj a především uvedení na trh.

Zdroj: Engineering and Technology, http://www.naturbeads.com