Boj v zástavbě je v mnoha ohledech problematický a často si vyžádá nemalé ztráty na životech. Spojené království proto vyvinulo bojový dron, který by vojákům pomáhal v operacích, při kterých je obtížné rozeznat civilistu od nepřítele a střelba na krátkou vzdálenost je nevyhnutelná. Bezpilotní letoun i9 se sám naviguje, lokalizuje cíl a následně zahajuje palbu pomocí dvou integrovaných brokovnic - díky tomu o něm můžeme hovořit jako o jednom z prvních bitevních dronů, využívaných západními armádami.
Útočný letoun i9 má při operacích v zástavbě zastávat roli průzkumníka, který prvním úderem rozbije obranu obsazené budovy. Odvede tak nejnebezpečnější část práce a umožní pozemním jednotkám hladký průnik. Vojáci mohou navíc jeho pohyb po budově živě sledovat přes obrazovku, aniž by do ní vůbec vstupovali.
Excl: A shotgun-armed drone that can fly indoors & identify targets using AI has been developed by British military.
— Lucy Fisher (@LOS_Fisher) September 29, 2020
The i9 has overcome the “wall suck” problem facing drones flying indoors.
It’ll be used in urban warfare & could be fitted with a rocket or chain gun in future. pic.twitter.com/I6ImnEBHDW
I9 je hexakoptéra a k letu tudíž využívá šest párů rotujících lopatek. Vzhledem ke vnitřnímu nasazení stroje designéři rovněž eliminovali efekt zvaný "wall suck", ke kterému dochází, když se dron příliš přiblíží ke zdi nebo stropu místnosti. Rovný povrch narušuje proudění vzduchu, což způsobí pokles vztlaku a dron havaruje.
Jedním z nejdůležitějších funkcí dronu je lokalizace cílů pomocí strojového vidění. Letoun tak pomocí zorného pole videokamery automaticky vyhledává nepřátelské bojovníky. Tato schopnost je analogická autonomním vozidlům, která samostatně identifikují dopravní značky nebo překážky na cestě.
I9 volně navazuje na svého nepříliš starého předchůdce s názvem Ghost 4. Ten byl na začátku letošního září představen technologickým startupem Oculus Rift. Vyvinut byl za účelem průzkumu a zaměřování cílů pomocí laseru.
Zdroj: Popular Mechanics, zdroj titulní fotografie: Specna Arms, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze