Bruselský provozovatel veřejné dopravy, společnost Brusel Intercommunal Transport Company (STIB), oznámila, že od září 2021 budou její služby pro cestující do 25 let zdarma.

Takový krok je výsledkem nového rozpočtu přepravní společnosti. Ten je pro rok 2021 navýšen o 61 milionů EUR na konečných 945 milionů EUR.  To provozovateli umožní snížit dopad výpadků příjmů z jízdného u skupiny, která již nebude muset za službu veřejné dopravy platit.

„Jsem rád, že jsme v zásadě dosáhli rozpočtové dohody umožňující našim mladým lidem v roce 2021 bezplatně využívat služby STIB, přístup k veřejné dopravě pro větší počet lidí je zásadní,” komentoval krok Rudi Vervoort, předseda vlády pro region Brusel – hlavní město.

Podle původních plánů místní správy měla být zavedena také bezplatná veřejná doprava pro osoby starší 65 let. Nicméně kvůli omezenému financování nebylo možné zavést oba režimy současně.

Kromě těchto změn plánují bruselské orgány další investice do sítě veřejné dopravy. Ty mají za cíl zlepšit frekvenci autobusů a zvýšit kapacitu sítě veřejné dopravy. Investice zamíří rovněž do obměny vozového parku. To se bude týkat především nákupu ekologicky šetrnějších autobusů, které mají nahradit ty klasické.

Zvýšené investice do veřejné dopravy v době, kdy se provozovatelé veřejné dopravy snaží spíše najít cestu, jak mít co nejmenší ekonomické způsobené výpadkem cestujících související s pandemií COVID-19, tak jistě budí pozornost. Belgické hlavní město tímto krokem chce zlepšit kvalitu ovzduší, což je pro tamní vládní představitele prioritou. Podle nejnovější zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) si znečištění ovzduší každoročně v Belgii vyžádá 9 000 životů a více než 400 000 předčasných úmrtí v Evropě.

Mimo zavedení bezplatného jízdného a zlepšení sítě veřejné dopravy je v plánu také nová stanice metra a rozšíření tramvajové zastávky Lemonnier. Ze strany městských představitelů v Bruselu se tak jedná o koncepční řešení. Právě takové řešení, jak dokládá výzkum konceptu veřejné dopravy zdarma, má větší potenciál dosáhnout předem vytyčených cílů.

Zdroj: https://cities-today.com/brussels-announces-free-public-transport-for-under-25s-from-next-year/

Foto: Sinitta Leunen, Unsplash