"Náš první model byla jednoduchá savka," říká Lukáš Pekárek, zakladatel startupu ASANA-DENTAL. "Chtěli jsme v době hrozící epidemie chránit jednu z nejexponovanějších skupin, zubaře a dentální hygienistky. Ti jsou při své praxi denně ohroženi aerosolem, který vzniká při vrtání i pískování zubů a který je v případě nemocného pacienta infekční. Během krátké doby jsme vyvinuli náš první model, který jsme uveřejnili volně ke stažení a zároveň jsme nabídli naše volné tiskové kapacity. Vlna zájmu, která se zvedla, byla obrovská,"vzpomíná na velký ohlas, který jejich savka vyvolala.

Během 24 hodin společnost zaznamenala na 2 000 objednaných kusů a mnoho pozitivních ohlasů a podnětů. "Naši savku tisklo ČVUT, střední školy, laboratoře i lékaři a pomohla ve stovkách ordinací. Dostala se dokonce i za hranice České republiky. První verzí naše práce ale teprve začala a nás čekal další náročný vývoj. Na základě zpětné vazby z ordinací jsme získali mnoho cenných nápadů a postřehů, jak savku vylepšit," doplňuje Lukáš Pekárek.

Díky vlastní invenci, spolupráci s lékaři a odborníky na 3D tisk z prototypové dílny PrusaLab (Prusa Research) se povedlo během několika týdnů intenzivního vývoje přijít se zásadně vylepšenou novinkou, která nahrazuje stávající model. Systém vytváří vzduchový štít, který brání šíření nebezpečného infekčního aerosolu z úst pacienta do prostoru ordinace. "ASANA je náš druhý model, který se svou funkčností se může rovnat podobným násobně dražším zahraničním produktům. Oproti konkurenci přináší i další výhody, jakými jsou pohodlí pro pacienta a univerzálnost použití. Funguje například i s dentální blánou, na kterou jsou čeští zubaři zvyklí," popisuje Lukáš Pekárek výhody svého produktu.

Zdroj: TZ FYI Prague
Foto: ASANA-Dental