Připravovaná družice s názvem Mise Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer (LVICE2) vzniká ve spolupráci českých firem a výzkumných institucí. Jejím cílem je prozkoumat okolí Měsíce (tzv. cislunární prostor) a významně tak přispět k vědeckému poznání.
Vědecké cíle mise
Jedním z hlavních vědeckých cílů mise je zkoumat turbulence ve slunečním větru, a zejména jejich chování ve stínu Měsíce (tzv. lunar wake). Tato oblast vesmírné fyziky totiž zatím není příliš dobře prozkoumaná, a družice proto bude vybavena citlivými magnetometry a anténami pro detekci elektrického pole od Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Druhým hlavním vědeckým cílem pak bude detekce meziplanetárního prachu v tzv. Kordylewského oblacích, které by se v cislunárním prostoru měly nacházet. Tato oblaka prachu byla nepřímými metodami pozorována ze Země, zatím však nebyla jejich přítomnost potvrzena přímo na místě. Družice má proto v plánu prolétat oblastmi, kde by se tato oblaka měla nacházet, a detekovat zvýšené koncentrace prachu přístrojem vyvíjeným ve spolupráci s FJFI ČVUT. Pokud se oblaka podaří detekovat, jednalo by se o významný objev na světovém astronomickém poli.

Při vykonávání hlavních vědeckých cílů bude družice současně měřit radiační prostředí v okolí Měsíce, což pomůže přípravě budoucích misí, včetně těch s lidskou posádkou. Radiační detektory pro misi LVICE2 vyvíjí Ústav jaderné fyziky AV ČR.
Technický návrh družice
Mise LVICE2 nyní zakončuje přípravnou fázi A, která měla za cíl připravit předběžný návrh mise a ověřit její proveditelnost. Po dokončení revize dokumentace ze strany Evropské kosmické agentury, která misi poskytuje podporu při návrhu a kontrolu kvality, mise začne přípravnou fázi B1, kdy bude návrh družice rozpracován do většího detailu.
Současný návrh počítá s družicí o velikosti zhruba 0,5 x 0,5 x 0,5 metru a hmotnosti zhruba 100 kg. Polovinu hmotnosti družice přitom zabírá pouze palivo, družice se totiž vlastním pohonem bude muset k Měsíci nejprve dopravit, a poté zaujmout oběžnou dráhu ke splnění svých vědeckých cílů.

Hydrazinový pohon družice připravuje společnost Stellar Exploration EU, technické vedení projektu a integraci družice pak společnost esc Aerospace. Vývojem pohonu pro tuto misi se Česko zařadí mezi několik málo světových zemí, které mají schopnost vysílat družice se schopností manévrovat na oběžné dráze, a tudíž i se schopností být vyslány dále do meziplanetárního prostoru.
Co bude dál?
LVICE2 je ambiciózní vesmírnou misí, která je připravována v rámci tendru Ministerstva dopravy, které v Česku koordinuje vesmírné aktivity. Tendr s názvem „Ambitious Projects for Czech Republic“ si klade za cíl dále rozvinout český vesmírný průmysl a vesmírnou vědu a přispět k jejich konkurenceschopnosti na světovém poli.
Po dokončení fáze B1 této mise a odevzdání projektové dokumentace pak ministerstvo dopravy rozhodne, zda projekt zafinancuje až do jeho dokončení. V případě úspěchu mise v tendru je start mise plánován na rok 2026-2027.
Redakční článek Czechsight, ve spolupráci s esc Aerospace. Titulní obrázek: esc Aerospace.
Více z vesmíru na CZECHSIGHT:






Vstup do diskuze