ELLIS je Evropská laboratoř pro umělou inteligenci. 10. prosince vyhlásila na konferenci NeurIPS ve Vancouveru plán na založení sedmnácti tzv. ELLIS units, tedy poboček, které mají za cíl vytvořit pro evropské vědce, pracující v oblasti strojového učení špičkové podmínky, srovnatelné s nejlepšími světovými pracovišti. Jednou z poboček, které se budou nacházet v deseti evropských zemích a Izraeli se stal i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC).
Cílem ELLIS je vytvořit v Evropě prvotřídní podmínky pro vědeckou práci a zajistit spolupráci jednotlivých součástí tak, aby se evropský výzkum stal v oborech, založených na strojovém učení světovou jedničkou s pozitivním dopadem na ekonomiku a společnost. Zřízení poboček je dalším krokem k realizaci dlouhodobé vize, kterou je podle vzoru Evropské laboratoře pro molekulární biologii vytvoření mezivládního programu.
Česká pobočka je tvořena vědci, kteří do CIIRC ČVUT přišli ze zahraničí a vedou zde excelentní týmy, zabývající se výzkumem v různých oblastech umělé inteligence - Josef Šivic, Josef Urban a Robert Babuška. První dva jmenovaní jsou i nositelé prestižních ERC grantů. Českou pobočku dále tvoří Tomáš Pajdla, člen ELLIS a vedoucí skupiny aplikované algebry a geometrie. Do Česka vrací i Tomáš Mikolov se zkušenostmi z výzkumných pozic společností Facebook, či Google a na CIIRC ČVUT buduje tým se zaměřením na výzkum obecné umělé inteligence.
"Pokud se chce Evropa vyšvihnout do čela v oblasti umělé inteligence a vést výzkum s důrazem na etické hodnoty uznávané v evropském prostoru, je třeba, aby zde byly nastaveny kvalitní podmínky pro dlouhodobý základní výzkum, a právě to se ELLIS snaží zajistit. Být součástí takového programu je pro Českou republiku výjimečná příležitost," vysvětluje Josef Šivis, který vedle CIIRC ČVUT působí i na francouzském institutu INRIA.
ELLIS není jedinou mezinárodní iniciativou v oblasti umělé inteligence, které se CIIRC ČVUT účastní. "Pokud chceme být vidět i jinde, než na výzkumné mapě Evropy, ale být přizváni k formování budoucnosti AI, je nutná mezinárodní spolupráce s opravdovými špičkami světové vědy, které jsou v oblasti strojového učení organizovány právě zde," objasňuje strategii vědecký ředitel CIIRC, prof. Vladimír Mařík.
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky je moderní vědecko-výzkumný ústav ČVUT, který spojuje excelentní výzkumné týmy, mladé talenty a unikátní know-how s cílem posouvat technologické hranice a navázat na to nejlepší z tradic českého technologického vzdělávání. Těžiště výzkumné práce CIIRC ČVUT se zaměřuje na čtyři základní pilíře: průmysl, energetiku, chytrá města a zdravou společnost, a to jak v základním, tak aplikovaném výzkumu. Transfer technologií z akademické sféry do praxe pro něj představuje důležitý závazek. CIIRC ČVUT byl založen v roce 2013 tehdejším rektorem Václavem Havlíčkem a v současné době čítá více než 260 zaměstnanců, z toho 29 profesorů, kteří se podílí na vzdělávání 60 studentů v doktorských programech.
Zdroj: ČVUT


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze