Startup přináší revoluci na trh, kde dosud hraje prim manuální vyhledávání, integrování a implementace API. Vývojáře tak zbaví rutinní práce a umožní jim napojit API ve zlomku sekundy. Na to dle zakladatelů startupu firmy vynaloží globálně až stovky miliard dolarů ročně. S podporou těchto investorů, které uchvátila dlouhodobá vize startupu vybudovat tržiště digitálních služeb dostupné pro umělou inteligenci, chce Superface v první fázi dokončit produkt a výrazně rozšířit tým o nejlepší technologické experty. První verzi svého unikátního rozhraní, které je nástupcem API, představí Superface v prvním čtvrtletí roku 2021 pro uzavřené betatestování.

„Nacházíme se v roce 2020, API je základem internetu a svět integrací je stále extrémně komplikovaný. Situace odpovídá době telefonních ústředen, kdy operátoři spojovali hovory manuálně a na sloupech visely svazky drátů. V současnosti přijde na každou aplikaci průměrně na 15 integrací, API se tak stalo součástí každého byznysu. Naším cílem je proces integrací automatizovat – cestu, kterou některý vývojář jednou prošlapal, již nebudou muset opakovat zástupy dalších. Tuto rutinní práci bude díky našemu rozhraní možné provést během zlomku vteřiny, pomocí tří řádků kódu,“ říká Radek Novotný, spoluzakladatel a CEO Superface.

Co je to API?
API je zkratka pro Application Programming Interface a označuje programovací rozhraní pro komunikaci s aplikací. Umožňuje jejich vzájemné napojení, díky kterému si mezi sebou mohou předávat data. V současnosti má průměrná aplikace okolo 15 integrací: od těch základních, mezi něž patří například SMS brána, až po ty složitější, jako je strojové vidění. Náklady na jednu integraci se přitom mohou pohybovat až v řádu stovek tisíc dolarů. V roce 2019 činil odhad celkových nákladů na vývoj a integraci API 300 miliard dolarů.

Autonomní tržiště, na kterém se o propojení služeb postará umělá inteligence, je pro Superface dlouhodobým cílem. V první fázi, a to i díky spolupráci s technologickou komunitou, vytvoří rozhraní, které radikálně zjednoduší integrace a sníží jejich cenu až o 99,9 %. Právě k výběru trhu, na který se Superface zaměří v prvotní fázi, bude sloužit také zmiňované betatestování.

„V minulosti se obchod dělal osobně, nyní se přesunul na web. Stále však existují obrovské rezervy ve spolupráci světa byznysu a technologií. V budoucnu bude každý byznys propojený digitálně, takže si nejen člověk, ale i umělá inteligence bude moci nakoupit jakoukoli službu, produkt či informaci takřka na lusknutí prstu. Ačkoli se tohle může zdát jako sci-fi, právě nyní děláme první důležitý krok. V Superface chceme změnit způsob, jakým se pomocí API propojuje byznys v digitálním světě. Tvoříme vrstvu nad API, pomocí které vše automatizujeme – API se tak stane minulostí. Naší vizí je vytvořit digitální tržiště pro AI, která podle stanovených parametrů konkrétní službu vybere, propojí a v případě výpadku automaticky vymění za jiného vhodného poskytovatele,“ dodává Zdeněk Němec, CTO Superface.

42CAP, Tensor Ventures a Applifting: technologičtí investoři se startupovými kořeny

Investoři se rozhodli podpořit Superface již v pre-seed fázi, což není u českých technologických startupů – navíc v řádu milionů eur – obvyklé. Zajímavostí rovněž je, že jednání proběhlo vzhledem k protipandemickým opatřením pouze online a v nebývale krátkém čase. Německý fond 42CAP má však jako lead investor s podobnými startupy zkušenosti. Součástí týmu fondu jsou úspěšní matadoři, zejména Thomas Wilke, jenž spoluzaložil jeden z největších evropských SaaS startupů eCircle a úspěšně jej exitoval firmě Teradata. Letos fond úspěšně exitoval za 50 milionů eur startup Shine, který přináší svojí banking-as-a-service platformu pro freelancery a malé firmy. Tensor Ventures pak mají ve svém portfoliu Freshlabels, blockchainový Tatum či startup Aireen, který se specializuje na diagnostiku civilizačních chorob pomocí strojového vidění.

„Jako investora nás přitahují řešení, která pomáhají překonat komplikované technologické problémy s neuvěřitelnou lehkostí. Tým Superface se stal nejen skutečným průkopníkem na trhu API, ale rovněž představil silnou vizi pro integraci aplikací v éře umělé inteligence. Zdeněk s Radkem dokázali zkombinovat přímočarý přístup s ambiciózní vizí, díky čemuž může jejich produkt najít uplatnění v širokém měřítku,” říká Thomas Wilke, General Partner 42CAP.

Nakonec se mezi investory řadí přední vývojové studio Applifting, které vytváří software na míru pro české a zahraniční společnosti, rovněž je jednou z nejrychleji rostoucích firem v Evropské unii dle žebříčku Deloitte. Zároveň pomohlo Superface založit a do začátků jim poskytlo i svoje know-how pro vývoj. „Superface pomáháme od samého začátku ladit produkt tak, aby byl co nejatraktivnější pro vývojáře. Společně tvoříme hybridní týmy a vzali jsme si na starost vývoj open-source komponent. Věřím, že díky této spolupráci na několika frontách pomáháme Superface dojít k jejich ambicióznímu cíli mnohem rychleji,“ říká Vratislav Kalenda, CEO Appliftingu.

Zdroj: TZ HustáKomunikejšn
Foto: Mario Gogh, Unsplash