Zřejmě každý z nás zná pocit, když si do příliš chladných podmínek neoblékne dostatek teplého oblečení. Toto dilema by mohla pomoci vyřešit inovativní textilní tkanina, která reaguje na aktuální teplotu a podle situace svého nositele ochlazuje i zahřívá.

Materiál byl vyvinut na University of Science and Technology v čínském Huazhongu pod vedeným profesorem Guangminga Tao. Vyroben je z hedvábí a polysacharidu jménem chitosan, vyráběný z chitinu, který nalezneme například ve schránkách korýšů. Póry uvnitř vláken jsou vyplněny polyethylenglykolem (PEG), látkou, který v závislosti na teplotě poměrně snadno přechází z kapalného skupenství do pevného a naopak. Vlákna jsou na závěr potažena organickým polymerem polydimethylsiloxanem, který zabraňuje polyethylenglykolu, aby z tkaniny v kapalném stavu unikl. Práce čínských vědců byla publikována v časopise ACS Applied Materials & Interfaces.

Mikroskopický snímek vlákna tkaniny, ukazující jeho porézní strukturu, zdroj: ACS Applied Materials & Interfaces.

Vlákna tkaniny jsou pevná, ohebná a odpuzující vodu. Z materiálu byla ušita jakási záplata polyesterové rukavice a následně testována na dobrovolnících. Když člověk vložil ruku v rukavici do komory zahřáté na 50°C, polyethylenglykolová náplň se roztavila na kapalinu a kůži v místě přiléhající náplasti ochladila. Jakmile však dobrovolník přesunul ruku do komory s teplotou 10°C, polymer na tuto změnu zareagoval ztuhnutím a uvolněním tepla.

Čínský výzkumný tým, který tkaninu vyvinul tvrdí, že by jejich inovace mohla být velkovýrobně rozšířena a materiál do textilu poměrně snadno integrován.

Originální publikace: https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acsami.0c02300

Zdroj: New Atlas
Foto: Arnaud Mesureur, Unsplash