Čína řeší problém v podobě neznámé formy virové plicní infekce. V okolí Wuhanu bylo nakaženo několik desítek lidí. Někteří hovoří o již známém onemocnění SARS, které zaznamenalo svou největší epidemii na počátku tisíciletí.

Případy nemocných zaznamenané v předchozích dnech se vyznačují podobnými příznaky, jako v roce 2002. Zajímavostí je, že podle South China Morning Post je většina pacientů z řad stánkařů tamního tržiště s rybami a plody moře. Na základě toho došlo k jeho uzavření. Letiště v Hong Kongu, Singapuru a Taiwanu navíc přijala zvýšená bezpečnostní opatření.

SARS (česky těžký akutní respirační syndrom) je onemocnění způsobené především koronavirem SARS-CoV. Ze začátku probíhá jako standardní virové onemocnění. Po několika dnech se vyvine v zápal plic. Smrt vyvolává značně zvýšená imunitní reakce proti viru. Největší problém nákazy tkví v jejím snadném přenosu. Jako prevence je tak nejdůležitější správná hygiena a karanténa nemocných. Největší epidemie byla zaznamenána v Číně v letech 2002-2004, kdy zemřelo 774 lidí. Většinou se jednalo o zdravé mladé jedince.

Jak uvedl server Livescience, představitelé čínského zdravotnictví se zatím otázce viru SARS vyhýbají. Připouštějí, že nedokáží přesně určit, o jaké onemocnění jde. Možnost výskytu SARS nevyvrací, ani nepotvrzují. Zároveň jedním dechem dodávají, že pokud by se o infekci SARS jednalo, mají dosatek zkušeností na to, ji včas zastavit.