Čína a Írán míří své hackerské útoky na výzkum vakcíny proti onemocnění COVID-19. S tímto obviněním přišel ve své zprávě The Wall Street Journal. Zdá se přitom, že toto obvinění je ze zcela jiné kategorie než přihlouplá prohlášení některých politiků usilujících o  zvýšení své popularity. Tvrzení totiž stojí na výpovědi Johna Demerse, zástupce generálního prokurátora pro národní bezpečnost. Podle něj se snaží Čína ukrást výzkumné poznatky týkající se vývoje vakcíny.

Vakcína proti koronavirovému onemocnění totiž v současnosti představuje asi nejočekávanější vědecký objev. O pokrocích ve výzkumu jsme psali například v našich článcích o testování vakcíny na myších nebo o úpravě vakcíny proti spalničkám.

„Země, která jako první přijde s vakcínou, může kromě značného finančního zisku nabýt i významné geopolitické důležitosti. Čína proto udělá vše pro svůj úspěch a využije k tomu jak kybernetické útoky, tak špionáž uvnitř výzkumných institucí,“ tvrdí Demers.

Před dvěma dny vydala FBI ve spolupráci s CISA (bezpečnostní agentura zabývající se kybernetickou bezpečností a ochranou infrastruktury) prohlášení, ve kterém oznamuje, že dochází k vyšetřování útoků čínských hackerů. Ti se údajně snaží o zisk důležitých dat souvisejících s výzkumem onemocnění. Článek Wall Street Journal poté zmiňuje i podobné snahy přicházející z Íránu.

Snahy o takové útoky jsou vnímány jako snahy ohrožující objevení účinné vakcíny a tudíž i jako snahy, které ohrožují veřejné zdraví. Při takovéto interpretaci přitom nejsme již příliš daleko od srovnání těchto útoků s vojenským úsilím proti obyvatelům nejen Spojených států amerických. Dodejme ještě dva důležité fakty na závěr – americké úřady zatím neposkytly důkazy ke svým zjištěním a Čína svůj podíl na hackerských útocích samozřejmě odmítla.

Zdroj: The Wall Street Journal, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency

https://www.cisa.gov/publication/fbi-cisa-psa-prc-targeting-covid-19-research-organizations

Zdroj obrázku: Unsplash