Fúzní reaktor, neboli tokamak, využívá extrémně silného magnetické pole k udržení rozžhaveného plazmatu (k procesu jsou potřeba teploty přesahující 100 milionů stupňů Celsia) a zabránění jeho kontaktu se stěnami komory. Pomocí kontrolované termojaderné fúze může být vytvořeno obrovské množství energie. Bavíme se totiž o procesu, který napodobuje reakci probíhající v jádru slunce.

Čínský reaktor HL-2M (zdroj: Čínská akademie věd)

Celá technologie má ale stále mnohé limitace. Problém představuje udržení plazmatu pod kontrolou na delší dobu. V současnosti fungující tokamaky jsou zároveň příliš malé na to, aby umožnili produkci elektřiny ve větším měřítku. Ohřev a udržení plazmatu přitom spotřebuje mnohem více energie než je následně vyrobeno během krátké fúzní reakce.

Vnitřek reaktoru HL-2M (zdroj: Čínská akademie věd)

Odborníci si přesto od této technologie slibují obrovský potenciál do budoucna. Čínští vědci na svém projektu pracují od roku 2006 a nyní sebevědomě tvrdí, že jejich tokamak by mohl být důležitým zlomem ve využití jaderné fúze. Testy provedené v reaktoru, který ponese název HL-2M, mají přinést důležitá data ohledně možností, jak efektivněji kontrolovat rozžhavené plasma. Čínský tokamak bude schopný rozehřát plasma na neuvěřitelných 200 milionů stupňů Celsia, což představuje třináctinásobek teploty jádra slunce.

obrázky: vox.com, Čínská akademie věd