U řady nových dopravních konceptů, jako je například hyperloop, je těžké si představit jejich použití v praxi. Obzvláště, když je vývoj takových dopravních řešení stále v počátcích. Myšlenka na možnost cestovat mezi velkými městy v řádu minut, nikoli hodin, je nicméně nadále vzrušující.

Výzkumný tým z Číny však nedávno představil nový model maglevu, který nás k myšlence rychlého meziměstského cestování nepochybně přibližuje. Představený prototyp "levitujícího" vlaku totiž bude dosahovat rychlosti přesahující 600 km/h.

Název Maglev je zkrakta pro magnetickou levitaci a označuje speciální druh "levitujících" vlaků, které se pohybují na polštáři magnetického pole několik centimetrů nad kolejnicí.

Prototyp byl představen vědci z Southwest Jiaotong University v čínském Čcheng-tu. Nová verze maglevu se od ostatních liší v technologickém provedení. Namísto použití kapalných heliových supravodičů pracující při teplotě -269 °C vědci implementovali vysokoteplotní supravodiče. Ty pracují při teplotě -196 °C. Kvůli této změně dochází ke snížení ceny jejich výroby a provozu.

Představení prototypu

Po téměř třech letech technického výzkumu vědci uvedli, že tým vyvinul lehkou a vysoko-pevnostní vlakovou karoserii, která tvoří technický základ pro vývoj pěti sérií prototypů maglev. V současné době běží vedle vývoje samotného maglevu také výstavba experimentálního a vysokorychlostního zkušebního výrobního centra. Ty by měly začít fungovat ve druhé polovině letošního roku.

Na vývoji nového maglevu se kromě vědců z univerzity podílejí také China Railway Group a CRRC Corporation – státní společnosti, které projekt podporují především po finanční stránce. Ačkoli se zmíněný prototyp stále nachází ve fázi vývoje, očekává se, že komerční a životaschopná verze nového vlaku maglev bude dostupná během příštích šesti let. Maglev dosahující rychlosti mezi 500-600 km/h změní čínské cestovní prostředí a vyplní mezeru mezi vysokorychlostní železnicí a leteckou dopravou.

Zdroj: https://edition.cnn.com/travel/article/china-highspeed-maglev-prototype/index.html

Foto: https://pxhere.com/en/photo/1258546