Titulek samotný sám o sobě zajímavý není. Na Měsíci přistálo již velké množství zemí (vedle USA a tehdejšího Sovětského svazu také například Japonsko či Lucembursko). Po téměř 40 letech však jde o první výtvor člověka, který je naplánován k návratu se vzorky měsíčních hornin zpátky na Zem.

Čínskému významnému milníku předcházelo několik shodně pojmenovaných sond s nižším číselným odlišením. První, která obíhá Měsíc, byla vypuštěna v roce 2007, první která přistála pak v roce 2013. Na přistanuvší sondu Chang'e-5 pak v budoucnu naváže robotická mise Chang'e-6.

Mise čínské sondy bude trvat následujících 14 dní, tedy po jeden lunární den. Směrem k Zemi pak poputují dva kilogramy měsíčního materiálu a přistání návratové kapsule je směřováno do pustin Vnitřního Mongolska v průběhu prosince.

V budoucnu chce Čína rozšířit své působnosti nejen na Měsíc, ale také na Mars. Na jižním pólu bližšího z obou vesmírných těles chce zbudovat trvalou a obydlenou základnu. Prvotním plánem je její výhledové využití pro misi s lidskou posádku nejdříve během následujících 20 let.

Čínští odborníci přišli s několika vylepšeními pro odběr vzorků z povrchu Měsíce. Nejlidnatější země světa v posledních letech na průzkum Vesmíru vynakládá větší množství finančních prostředků. V budoucnu se tak můžeme pravděpodobně dočkat nových závodů v dobývání Vesmíru., tentokrát s Čínskou účastí.

Zdroj: Phys.org
Zdroj úvodního obrázku: South China Morning Post