Centrální banka Číny se chystá uvést vlastní kryptoměnu. Čína se tak stane první významnou ekonomikou, která se pokusí konkurovat bitcoinu pomocí vlastního produktu.

Po pětiletém výzkumu se blíží uvedení kryptoměny z dílny Čínské centrální banky (People's bank of China). Čína se snaží proces urychlit v reakci na Facebookem chystanou kryptoměnu Libra, o které jsme psali zde. Od vlastní kryptoměny si čínští centrální bankéři slibují, že bude postupně nahrazovat finanční hotovost, ale také, že posílí mezinárodní význam Čínského jüanu.

Mnohé centrální banky vyjádřily obavu, že projekt Libra může ohrozit kontrolu států nad monetární politikou, a zapojily se tak do vývoje vlastních kryptoměn. Pokud Čína dodrží termín vydání, který byl oznámený na konec tohoto měsíce, stane se první ekonomicky silnou zemí s vlastní kryptoměnou. Čína zároveň oznámila, že její projekt nebude stát čistě na decentralizovaném blockchainovém řešení. Cílem realizace je umožnit Pekingu dostatečnou kontrolu nad finančním systémem. Očekává se tak, že stát bude mít přehled o všech transakcích.

Přestože se svět staví k realizovatelnosti Libry spíše skepticky, oznámení Facebooku o chystané kryptoměně přitáhlo pozornost mnohých států. Ty si začínají uvědomovat, že různé decentralizované projekty mohou v budoucnosti ohrozit fyzické měny. Přes 40 států se již zapojilo do výzkumu vlastních blockchainových řešení. Pravděpodobně tedy nebudeme čekat příliš dlouho na to, kdo další se připojí k Číně se svým vlastním produktem.