Čínští obyvatelé si od 1. prosince pořídí internetové a mobilní služby pouze po identifikaci pomocí skenu obličeje. Jde o další krok totalitního režimu k přísnější kontrole obyvatel.

Čínská vláda nařizuje poskytovatelům mobilních a internetových služeb ověřovat identitu zákazníků předtím, než si pořídí internetové připojení nebo nové mobilní číslo. Podle čínského ministerstva pro informační technologie jde o opatření na ochranu práv a zájmů uživatelů internetu. Nový zákon zároveň zakazuje uživatelům převést telefonní číslo na jinou osobu.

Jde tak bezesporu o další snahu čínského režimu o kontrolu nad chováním obyvatel. Připomeňme, že Čína zakazuje a cenzoruje mnohé  webové služby. Média zároveň informují o vývoji kamery, která dokáže rozlišit jednotlivé obličeje v desetitisícových davech do nejmenšího detailu. Čína se také pochlubila kamerovým systémem, který rozpozná lidi podle siluety a stylu chůze.

Jde o jednotlivé střípky zapadající do takzvaného systému společenského kreditu, na kterém pracuje čínská vláda od roku 2014 a který má být implementován v celé zemi v roce 2020. Cílem systému je sledovat všechny obyvatele a trestat jejich drobné přestupky ztrátou bodů. Obyvatelé s nízkým skóre pak budou trpět například vyloučením z veřejné dopravy.

zdroj obrázku: milwaukeeindependent.com

Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.