Není těžké si v dnešní době všimnout rostoucího počtu různých elektrických vozidel ve městech po celém světě. V Japonsku společnost Dundee vytvořila City Huby, což jsou místa, kde člověk může bezpečně nejen parkovat a nabíjet sdílená elektrická vozidla.

Co je to City Hub?

City Hub(y) jsou místa, kde se potkávají veřejné silnice, železnice a služby veřejné dopravy se sdílenými službami elektromobility, jako jsou kola, koloběžky, skútry, auta. Taková integrace pak usnadňuje přepravu pro lidi, kteří využívají po cestování více dopravních prostředků.

Nový a moderní koncept poskytuje integrovaný balíček služeb a technologií s cílem podpořit a usnadnit uživatelům kombinování daných služeb.

Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Jak City Hub vypadá?

V roce 2018 bylo ve skotském Dundee vytvořen první City Hub. Kromě nabíjení elektrických vozidel, které je pro uživatele k dispozici, jsou City Huby vybaveny solárními bateriemi, které nejen že jsou schopné získávat energii z obnovitelných zdrojů, ale především takovou energii i ukládat.

Jedná se o moderní zónu či “ostrůvek” v městském prostředí zahrnující bezdrátové nabíjení elektrických vozidel, inteligentní parkování a umožňující flexibilní správu městského prostoru.

V Japonsku existuje od roku 2013 City Hub, který též využívá solární energii k dobíjení různých elektrických vozidel. Jsou zde nabíjeny jak elektrické automobily, tak i elektrická kola. Mezi příklady služeb a zařízeních, které lze v City Hubech dobíjet, parkovat a obecně se informovat o možnostech jejich využití patří kola a elektrokola, skútry a koloběžky. A to jak privátní, tak ze sdílených systémů.

Dále můžeme v City Hubech nalézt aktuální informace o dopravní situaci ve městech či plánovače tras. Tyto funkce pomáhají uživatelům jak při dopravní orientaci v dané lokalitě, tak i při využití regionálních dopravních služeb. Integrace informačních technologií pomáhá uživatelům také najít, získat přístup a zaplatit za služby veřejné dopravy a sdílené služby mobility. Jedná se tak o přirozený doplněk služby Mobility as a Service, které již znáte z CZECHSIGHT.

City Hub - součást inteligentního města


Implementace City Hubu do městské dopravní infrastruktury je tak přirozeným krokem podporující multimodalitu a usnadňující přesun pro všechny obyvatele dané lokality.

originální článek: https://www.hybridcars.com/toyota-installs-electric-mobility-sharing-station/ a https://www.highwaysmagazine.co.uk/Dundee-unveils-a-UK-first-in-charging-hubs/4260

Photo by Mika Baumeister on Unsplash