One shot, one hit - to je heslo chytré zbraně, kterou v současné době vyvíjí americká armáda. Vystřelí pouze v případě, kdy integrovaný software vyhodnotí zaručený zásah. Systém nové generace byl vyvinut zbrojními vývojáři SIG Sauer ve spolupráci s izraelskou společností Smart Shooter. V praxi by mohl být nasazen v první polovině roku 2023 v konstrukcích automatických pušek M4A1 a M249.

Armáda si od inteligentní zbraně slibuje omezení rozptylu a tedy výrazné zefektivnění palby. "Technologie SMASH pracuje na systému umělé inteligence. Pomocí ní je schopna vyhledávat a identifikovat své cíle a následně se na ně soustředit," vysvětluje Devin Scheweiss, vývojář Smart Shooter. "Technologii stále přizpůsobujeme praktickému nasazení," dodává.

Devin Scheweiss předvádí technologii SMASH, zdroj: Matthew Cox, Military.com

Technologie SMASH je vybavena pojistným zámkem, který je situován na předpažbí zbraně. Střelec stiskem tlačítka označí zaměřený terč obdélníkem. Jakmile se informace vrátí zpět do systému, střelec stiskne spoušť, ale pokud nejsou mířidla ve správné pozici, zbraň nevystřelí. Pokud se například cíl znenadání pohne, střelec jej musí zaměřovacím křížem nadále sledovat. V okamžiku, kdy je výstřel systémem vyhodnocen jako přesný, zbraň vystřelí.

Přestože takové ovládání zní velice komplikovaně a v praxi nepoužitelně, podle Schweisse se dá perfektně naučit do pěti minut. V momentě potřeby rychlé palby navíc nemusí střelec SMASH vůbec využívat.

Zdroj: The Byte, Millitary.com