Výroba elektroniky produkuje obrovské množství toxického odpadu, který po příští tisíciletí pravděpodobně nepůjde nikam jinam než na skládku. Příroda přitom vytváří ty nejsilnější a nejvšestrannější látky, s nimiž jsme se kdy setkali. Tak proč je nepoužívat? A to je přesně to, o co se finský designový dům Aivan pokoušel. Přišel s konceptem sluchátek vyrobených z hub, bioplastů a dalších přírodních materiálů.
Myšlenkou bylo, aby všeho co vytvoří, dosáhli přirozeně vzniklými materiály, kterých existuje opravdu široké spektrum.
Struktura sluchátek je pokryta bioplastem, vytvořeným jako vedlejší produkt kvasinek, zpracovávajících kyselinu mléčnou. Polymer kyseliny je pevný, ale dostatečně pružný, aby mohl být použit jako pouzdro ušních pohárků. Polstrované náušníky jsou vyrobeny z bílkoviny známé jako hydrofobin, který podobně jako umělá pěna je tvořen mnoha malými bublinkami. Ty jsou ovšem produktem hub a dodatečně zpevněny rostlinnou celulózou. Pokryty jsou myceliem, dalším materiálem hub, který je kožovitý a pružný.

Vrcholem projektu by bylo použití pletiva, vytvořeného zvlákňováním syntetického pavoučího vlákna – něco, o co se snaží například Bolt Threads při výrobě oblečení.
Aby bylo ovšem jasno, tato sluchátka nejsou funkční. Jde o prototyp, který se snaží ukázat, že elektronika nemusí být vyráběna jen z biologicky nerozložitelných materiálů.
„Je to ukázka toho, kam využívání přírodních materiálů v technologiích kráčí, “ řekl jeden z návrhářů týmu, Thomas Tallqvist Dezeen. Sluchátka budou vystavena na několika výstavách ve Finsku – zde doufají, že zaujmou někoho z Audio Technica nebo Sennheiser a inspirují k dalšímu vývoji.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze