Jedním z témat, kterému dlouhodobě věnujeme pozornost je vývoj moderních technologií, umožňující bleskovou diagnostiku infekčních onemocnění. V minulosti jsme zmínili například skotský test, odhalující rezistentní bakteriální kmeny, či elektronický "nos", detekující patogeny z dechu pacienta. Rostoucí hrozba, kterou ve 21. století představují nebezpečné mikroorganismy je výkonným motorem, který nás nutí být po technologické stránce o krok napřed.

Na scénu přichází nový systém, který se zaměřil na diagnostiku vylučovací soustavy. Inženýři z University of Bath zjistili, že by infekce močových cest mohly být snadno a levně diagnostikovány za pomoci obyčejné kamery smartphonu. Za tímto účelem vyvinuli technologii, která je dokáže odhalit za pouhých 25 minut. Jelikož je přenosná a výrazně levnější, než tradiční laboratorní testy, mohla by umožnit efektivní diagnostiku pacientů v rozvojovém světě.  

Technologie, analyzující vzorek moči pomocí smartphonu, zdroj: University of Bath

Jejich systém lze ručně ovládat nebo plně automatizovat bez potřeby síťového napájení. Doktor Nuno Reis z katedry chemického inženýrství na University of Bath, který vývoj nového testu vedl o projektu říká: "V současné době se bakteriální infekce urinálního traktu vyhodnocují testováním vzorku moči. To je sice přesné, avšak časově náročné. Diagnostika může trvat i několik dní. Věříme, že rychlým vyloučením nežádoucích faktorů umožníme lékařům léčit pacienty efektivněji a pomůžeme lepší volbu antibiotik."

Doposud se orgány, jako například americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), zdráhaly diagnostiku pomocí chytrých telefonů povolit. Obávaly se, že neustálé aktualizace softwaru a variabilita mezi modely telefonů mohly vést k falešným výsledkům. Doktor Reis však doufá, že způsob, jakým test používá rozdílné měřítko k digitálnímu porovnání pixelů, přesvědčí orgány, aby jeho technologie mohla být nasazena v klinické praxi.

Nuno Reis se svým testem, zdroj: University of Bath

"Od technologie si mimo rychlost vyšetření slibujeme také zabránění nadužívání antibiotik," říká Reis. To je jeden z hlavních důvodů rostoucí hrozby vzniku silně rezistentních bakteriálních kmenů a vede k tlaku na neustále se zvyšující poptávku po nových typech antibiotik. Podle Reise začíná jeho tým rovněž pracovat na zdokonalení testu, díky kterému by bylo možné detekovat i jiné druhy mikroorganismů a jejich koncentrace.

Výzkumná skupina doktora Reise však není jedinou, která se v současné době snaží o efektivnější vyšetření močových cest. V listopadu 2019 vyvinuli vědci z University of Wisconsin-Madison záchod, schopný analyzovat moč a odhalit zdravotní problémy při každém jeho použití.  

Toaleta, vyvinutá vědci z University of Wisconsin-Madison pro rychlou analýzu moči, zdroj: Engineering and Technology

Zdroj: Jack Loughran, Engineering and Technology