Korónový výboj proti koronaviru

Technologie, která je využita z dezinfekci povrchu se trefně nazývá korónový výboj. Pro jednou není pojmenována po koronaviru, ale po koróně. Korónový výboj za určitých okolností vzniká na hrotech nebo silně zakřivených elektrodách. Tento druh výboje můžeme pozorovat například na sloupech vysokého napětí. Jeho projevem je známé sršení. Všimnout si ho můžeme i před bouřkou na ostrých hranách střech nebo hromosvodů v podobě takzvaného Eliášova ohně.

Korónový výboj využili vědci jako zdroj nízkoteplotního plazmatu. Sterilizace nízkoteplotní plazmou má mnohé výhody. Nezahřívá materiál, snadno se generuje a není třeba skladovat. Účinnost dezinfekce vědci testovali na třech druzích obalených virů. Viru chřipky, viru používaném pro přípravu vakcíny proti pravým neštovicím a nakonec koronaviru SARS-CoV-2.  Po půlhodinové expozici byl virus inaktivován z 95 %. Dalším důležitým zjištěním bylo, že se téměř nesnížila filtrační schopnost respirátoru.

Jak zařízení vypadá

Celá technologie je schovaná v malé přenosné krabičce, která obsahuje čtyři elektrody a mřížku. Na mřížku se položí respirátor, krabička zavře víčkem a pak už stačí hodinu počkat a vaše rouška je připravena k dalšímu použití. V krabičce vznikají výše zmíněné korónové výboje. Z elektrod vyletují excitované částice (např. kyslíku) a narušují koronavirové partikule.

Největší výhodou celé technologie je možnost si ji vytisknout. Máte-li tedy k dispozici 3D tiskárnu a elektrody. Návod na výrobu generátoru nízkoteplotního plazmatu KVKV01 je volně k dispozici pro nekomerční účely.

Nízkoteplotní plazma v medicíně

Nízkoteplotní plazma má i jiná využití. Účinně hubí či inaktivuje mikroorganismy jako jsou bakterie a kvasinky. Přispívá ke změně klíčivosti a růstu plísní. V dermatologii lze použít na zlepšení hojení ran a léčbu mykóz. Využití nalézá i v léčbě rakovinového bujení. Dokáže indukovat apoptózu (programovanou buněčnou smrt) nádorových buněk.

Zdroj: www.aldebaran.cz

Zdroj úvodní fotografie: engin akyurt, Unsplash