V severozápadní Číně byla nalezena téměř dokonale zachovalá fosilie dinosaura. Patří k rodu Psittacosaurus, který bychom zařadili do takzvaných rohatých dinosaurů, z nichž nejznámější je zřejmě Triceratops. Stáří fosilie je asi 120 milionů let a pochází z období křídy.
Nutno podotknout, že k nálezu došlo již před několika lety. Vědci ho umístili do Muzea přírodní historie Senckenberg ve Frankfurtu nad Mohanem a místo tělních vývodů na něm studovali zachovalé peří a tělní zbarvení. Pak se však k nálezu dostali vědci z Austrálie (konkrétně Phil Bell z University of New England), který světu ukázal první dinosauří kloaku.
Kloaka není zachovaná celá, je z ní zřetelná pouze vnější část. Otevírá se podélně, tedy například tak, jako u dnešních krokodýlů. A jelikož mají krokodýli vnější pohlavní úd (penis), mohli mít tento orgán také dinosauří samečci.

„Vnější podoba kloaky s tou krokodýlí naznačuje, že na rozdíl od ještěrek a později odchýlených ptáků měl Psittacosaurus pravděpodobně svalnatý, nepárový a ventrálně umístěný kopulační orgán.“ vysvětlil tým vědců vedený Philem Bellem.
„Je to triumfální objev, mít tak choulostivou oblast tak dokonale zachovanou v tak staré fosilii,“ říká John Long z Flinders University v Adelaide, který se však výzkumu nezúčastnil. „Máme zachovány různé další různé měkké části dinosaurů, ale kloaku zcela poprvé v historii.“
Zdroj: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.10.11.335398v1
Zdroj úvodního obrázku: Ellicia


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze