Vědci z Imperial College v Londýně zjistili, že asteroid, který zatloukl hřebík do rakve dinosaurům, spadl na Zem pod „nejsmrtelnějším úhlem“. Simulace naznačují, že dopad proběhl pod úhlem přibližně 60° a vyvrhl do vrstev atmosféry neuvěřitelné množství materiálu. Následkem toho se na dlouhé období zatemnila obloha a povrch Země se tak ochladil. Kdyby byl úhel jiný, nemuselo by vše dopadnout tak dramaticky.

Zatemnění oblohy mělo zásadní dopad na celý potravní řetězec. Stromy neměly dost slunečního záření pro tvorbu listů a kmenů, býložravci přišli o svou potravu a v důsledku vyhynuly i masožravé druhy, kterým vymřela potrava v podobě býložravých druhů.

Kráter tohoto asteroidu nese název Chicxulub a simulace byla představena na Science and Technology Facilities Council (STFC) Rady pro vědecká a technologická zařízení (DiRAC). Chicxulub vyhubil přibližně 75% veškerého života na planetě. Přestože je skon dinosaurů pravděpodobně jedním z nejpopulárnějších momentů dávné historie, je nutné zmínit, že se nejedná o největší vymírání, které tuto planetu v historii postihlo.

Zdroj: Science Daily
Zdroj obrázku: Stephen Leonardi