Po více než deseti letech příprav je nyní kapsule Dragon vyvíjená společností SpaceX připravena pro lidskou posádku. Jako závěrečný test kapsule před její certifikací s ní vyletí dva ostřílení astronauti NASA, Bob Behnken a Doug Hurley a po více než 19 hodinách letu poté zadokují s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).

Tato událost vyznačí start nové éry objevování vesmíru, kdy soukromé společnosti budou moci vynášet lidské posádky do vesmíru. Dosud tuto schopnost měly pouze tři národní vesmírné agentury: americká NASA (která tuto schopnost ztratila s ukončením provozu raketoplánů), ruský Roskosmos a čínská CNSA. Ačkoliv Evropská vesmírná agentura (ESA) má své astronauty, nemá vlastní kapsule schopné vynášet lidskou posádku a tak si podobně jako NASA pronajímala sedadla na ruském Sojuzu. Odteď však NASA, ESA a dalším světovým vesmírným agenturám přibude nová možnost – využít služeb SpaceX.

Kapsuli s astronauty vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9. Start se uskuteční z historicky významného startovacího komplexu 39-A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě, odkud také odstartovala historická mise Apollo 11.

Televizní přenos příprav startu bude zahájen dnes 27. května v 18:15 našeho času na NASA TV. Samotný start se pak uskuteční ve 22:33 našeho času. Start rakety ovšem bude povolen pouze v případě příznivého počasí. Zatím vypadá počasí v Kennedyho vesmírném centru na Floridě v pořádku, ovšem v případě jeho zhoršení bude start rakety s lidskou posádkou odložen na sobotu.

Předletový program a samotný start rakety můžete sledovat na NASA TV.

AKTUALIZOVÁNO 27. 5. 22:19: Kvůli špatnému počasí se start rakety odkládá na sobotu 30. 5. 21:22

Úvodní obrázek: SpaceX